- În zona Cascadei Bâlea la o altitudine mai mică, pe Transfăgărășan, ninge.
- Deszăpezirea Drumului Național 7C a fost întreruptă din cauza ninsorilor din ultima perioadă.
- Termenul obișnuit de deschidere a circulației rutiera pe DN7C este 1 iulie.
Stratul de zăpadă măsoară, astăzi, 16 cm la Bâlea Lac, la peste 2.000 de metri altitudine in munții Făgărașului. Temperatura acolo este de -3,3 grade Celsius.
Advertisment
În zona Cascadei Bâlea la o altitudine mai mică, pe Transfăgărășan, ninge. De altfel, deszăpezirea Drumului Național 7C a fost întreruptă din cauza ninsorilor din ultima perioadă. Drumarii și-au propus sa termine deszăpezirea până la finalul lunii mai, pentru a deschide cu o luna mai devreme traficul rutier pe Transfăgărășan, de la Piscu Negru până la Bâlea Cascadă.
Drumarii și-au propus sa termine dezapezirea pana la finalul lunii mai, pentru a deschide cu o luna mai devreme traficul rutier pe Transfagarașan, de la Piscu Negru pana la Balea Cascada. Termenul obișnuit de deschidere a circulației rutiera pe DN7C este 1 iulie, potrivit reprezentanților Direcției regionale de drumuri și poduri Brașov.
Recomandări
Vremea rea înregistrată în ultimele zile şi ninsorile prognozate de meteorologi amână redeschiderea DN 67C – Transalpina. Drumarii cer şoferilor să nu se aventureze în zonă. Meteorologii anunţăvreme deosebit de rece, până marţi dimineaţă. La munte se va depune strat de zăpadă.
Citește și
- Vara întârzie să apară. Ce temperaturi te așteaptă în următoarea săptămână
- Alpinistul britanic Kenton Cool a escaladat cu succes Muntele Everest pentru a nouăsprezecea oară, doborând recordul personal
- Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Regiunii Emilia-Romagna. Pilotul este primul cu patru victorii consecutive pe acest circuit