- Pentru ca tu să ai o vacanţă safe pe litoralul românesc, hotelurile de lux au investit în inovaţii.
- Termoscanere, lămpi UV şi QR-codul pentru meniul restaurantului completează lista măsurilor obligatorii.
- Investiţiile în siguranţa unei vacanţe pe timp de epidemie se ridică la 15.000 de euro.
Pentru o noapte de cazare care începe cu 250 de euro poţi avea o vacanţă safe în timpul epidemiei chiar pe litoralul românesc.
Advertisment
Răzvan Dobre, directorul unul hotel de patru stele din Mamaia, ne-a spus că investiţia în zona de siguranţă a ajus la 15.000 de euro. Însă, pe lângă distanţare, purtarea obligatorie a măştii, spălatul mâinilor şi amplasarea dezinfectanţilor peste tot, hotelul a apelat la inovaţiile existente.
Astfel, la intrarea în hotel este amplasat un termoscaner care vorbeşte cu tine.
Recomandări
Apoi, înainte de check-in, camera ta este dezinfectată cu o lampă UV. Şi, chiar dacă vei fi servit à la carte la restaurant, vei descărca meniul cu un QR-code pentru a reduce cât mai mult contactul cu personalul hotelului.
„Lampa este o producție sută la sută românesc şi are şi un certificat de calitate. Noi o folosim înainte de sosirea fiecărui turist în hotel şi timp de 15 minute lampa cu raze ultraviolete elimină 99,99% din viruşi. Inclusiv este testată pe COVID-19”, mărturisește Răzvan Dobre, directorul hotelului.
- LIVE UPDATE. Război în Ucraina, ziua 885. Avioane de luptă americane interceptează bombardiere rusești și chinezești cu capacitate nucleară în apropierea coastei Alaskăi
- LIVE UPDATE. Război în Israel, ziua 295. Biden îi mulțumește Regelui Abdullah al II-lea pentru eforturile Iordaniei de ajutorare în Gaza
- Muzeul de Ceară din Dublin retrage figura lui Sinéad O’Connor după o zi. Opera a stârnit reacții neagtive și critici din partea familiei și a fanilor
- Trump anunță că se întoarce în Pennsylvania pentru un miting „mare și frumos”, după tentativa de asasinat: „Ce zi o să fie!”
- Portretul dispărut al lui Henric al VIII-lea a fost descoperit după ce un istoric l-a observat în fundalul unei postări pe X
Partenerii noștri