- Restaurantele se vor redeschide, cel mai probabil, pe 1 septembrie.
- Redeschiderea se va face „în anumite condiții”, dar Orban nu a specificat care sunt acestea.
- Decizia clară va fi luată săptămâna aceasta.
Redeschiderea restaurantelor va avea loc, cel mai probabil, pe 1 septembrie, a declarat premierul Ludovic Orban, luni seară, la Digi24.
Premierul a spus că discuțiile în acest sens au loc pe parcursul acestei săptămâni.
Orban a adăugat că a cerut păreri de la specialişti ca să vadă ce propuneri și recomandări există, însă intenţia sa este să fie luată o decizie în această săptămână.
Dacă restaurantele ar rămâne închise, industria hotelieră ar fi și mai afectată, deoarece, odată cu venirea frigului, servirea mesei pe terase va deveni tot mai grea.
Redeschiderea restaurantelor va avea loc „cel mai probabil” din septembrie, „în anumite condiţii”, a adăugat premierul.
- La un an de mandat, Karol Nawrocki presează Guvernul Tusk să finanțeze baza militară Fort Trump: „Trebuie să instituim o prezență militară americană permanentă în Polonia”
- Senatul SUA a aprobat un amplu pachet de sancțiuni împotriva Rusiei și Iranului. Măsurile îl vizează inclusiv pe Putin
- Financial Times: Statele Unite au vândut euro pentru a cumpăra yeni japonezi, fără a informa Banca Centrală Europeană. Ce spun analiștii despre gestul Administrației Trump
- Mergi pe jos, faci bani, dar poți să și pierzi. Cum funcționează aplicația „Steppa”
- România așteaptă verdicul agenției de rating Moody’s. Cristian Hostiuc, ZF: „Dacă nici în toamnă nu avem Guvern, vom fi retrogradați la junk”