- Restaurantele se vor redeschide, cel mai probabil, pe 1 septembrie.
- Redeschiderea se va face „în anumite condiții”, dar Orban nu a specificat care sunt acestea.
- Decizia clară va fi luată săptămâna aceasta.
Redeschiderea restaurantelor va avea loc, cel mai probabil, pe 1 septembrie, a declarat premierul Ludovic Orban, luni seară, la Digi24.
Premierul a spus că discuțiile în acest sens au loc pe parcursul acestei săptămâni.
Orban a adăugat că a cerut păreri de la specialişti ca să vadă ce propuneri și recomandări există, însă intenţia sa este să fie luată o decizie în această săptămână.
Dacă restaurantele ar rămâne închise, industria hotelieră ar fi și mai afectată, deoarece, odată cu venirea frigului, servirea mesei pe terase va deveni tot mai grea.
Redeschiderea restaurantelor va avea loc „cel mai probabil” din septembrie, „în anumite condiţii”, a adăugat premierul.
- Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, anunță că va demisiona în următoarele săptămâni
- BREAKING. David Popovici a câștigat medalia de aur în finala de 100 de metri liber, la Trofeul Settecolli de la Roma
- Președintele Israelului, Isaac Herzog, vine în România pe 29 iunie, la invitația lui Nicușor Dan
- Peste 1.600 de salvatori străini au ajuns în Venezuela pentru operațiunile de căutare și salvare, după cutremurele devastatoare. Peste 920 de oameni au murit
- Valul ucigător de caniculă ajunge în România. Cod Roşu în aproape toată ţară. Maximele ajung la 41 de grade