- Taxa COVID-19 a fost introdusă în mai multe ţări în domeniul restaurantelor, dar şi în cel al cabinetelor stomatologice
- „Am pus taxa din cauza costurilor de distanţare socială. Şi pentru că toată lumea o făcea“, spune un patron din România
- „Taxa nu are niciun suport legal“, spune ANAF
Dacă ieși la restaurant, trebuie să știi că vei avea câțiva lei în plus pe nota de plată, pentru că unii patroni de restaurante din România au apelat şi ei la aşa numita „taxă de coronavirus“ în perioada post epidemie. Măsura nu este una „originală“, ci împrumutată din afară. Şi în alte ţări europene, de exemplu Danemarca, patronii din domeniu au apelat la astfel de taxe.
Patronul restaurantului care şi-a taxat clienţii cu 5 lei – taxa COVID-19 – a afirmat pentru economica.net: „Am pus-o din cauza costurilor de distanţare socială ale restaurantului. Şi pentru că toată lumea făcea aşa. Şi celelalte restaurante, şi dentiştii“.
ANAF: „Taxa aceasta nu are niciun suport legal“
Administraţia Naţională de Administrare Fiscal spune însă că taxa nu are niciun suport legal: Taxa aceasta nu are niciun suport legal. Poate fi considerată un cost comercial, ca toate celelalte, preţul unui serviciu. Bineînţeles, atâta timp cât este comunicat clientului din capul locului şi nu este aruncat la final, fără ştiinţa lui, pentru că atunci poate intra în aria Protecţia Consumatorului“.
Economica notează că unele cabinete stomatologice au ridicat această taxă şi la 1.000 lei pentru pacienţii lor.

- Nicușor Dan a discutat cu Președintele Poloniei și liderii statelor baltice despre securitatea Europei
- Trump a ordonat Forțelor SUA să lanseze atacuri suplimentare asupra mai multor ținte iraniene, ca răspuns la încălcarea repetată a armistițiului: „Iranul nu va mai exista dacă va continua așa”
- Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, anunță că va demisiona în următoarele săptămâni
- BREAKING. David Popovici a câștigat medalia de aur în finala de 100 de metri liber, la Trofeul Settecolli de la Roma
- Președintele Israelului, Isaac Herzog, vine în România pe 29 iunie, la invitația lui Nicușor Dan