- Tot mai mulţi copii primesc „banii de buzunar” de la părinţi pe card
- Adolescenţii renunţă la portofelul de buzunar în favoarea celui virtual
- În România sunt 14 milioane de carduri active
Dacă eşti un părinte modern, ştii deja că tot mai mulţi adolescenţi preferă să primească banii de cheltuială pe card. La fel este şi Mădălina Cernea, care de doi ani îi transferă bani pe card fiului ei Matei.
Advertisment
Cum generaţia Z este tot mai dependentă de tehnologie, portofelul virtual de pe telefonul mobil a câştigat teren în faţa celui de buzunar.
„Copiii din ziua de astăzi sunt digitali, sunt mai buni decât noi la toate tehnologiile astea şi sincer nu mi s-a părut nicio secundă că a fost ceva dificil pentru el, dimpotrivă. Are portofel pentru că trebuie să ţină cardul în ceva şi atunci îl ţine în portofel, deşi a descoperit în urmă cu vreun an de zile diversele servicii de plată cu direct cu telefonul”, spune Mădălina Cernea, o mamă.
Recomandări
„Din ce în ce mai mulţi părinţi vor testa şi poate vor adopta această modalitate, pentru copiii de la o anumită vârstă în sus, care ştiu să cumpere şi să facă plăţi. Evident şi sub controlul parental strict, pe care aceste produse îl oferă, cred că destui părinţi vor începe să facă acest lucru pentru cumpărături mici”, declară Cătălin Crețu, Director General Visa.
- LIVE UPDATE. Război în Ucraina, ziua 885. Avioane de luptă americane interceptează bombardiere rusești și chinezești cu capacitate nucleară în apropierea coastei Alaskăi
- LIVE UPDATE. Război în Israel, ziua 295. Biden îi mulțumește Regelui Abdullah al II-lea pentru eforturile Iordaniei de ajutorare în Gaza
- Muzeul de Ceară din Dublin retrage figura lui Sinéad O’Connor după o zi. Opera a stârnit reacții neagtive și critici din partea familiei și a fanilor
- Trump anunță că se întoarce în Pennsylvania pentru un miting „mare și frumos”, după tentativa de asasinat: „Ce zi o să fie!”
- Portretul dispărut al lui Henric al VIII-lea a fost descoperit după ce un istoric l-a observat în fundalul unei postări pe X
Partenerii noștri