Sari la continut
Entertainment

The Rolling Stones impresionează cu noul videoclip „In the Stars”, generat de Inteligența Artificială. Membrii trupei, în prezent vârstnici, arată ca în anii ’70

Rlg
  • Membrii trupei The Rolling Stones apar întineriți cu AI în noul videoclip „In the Stars”
  • Mick Jagger, Keith Richards și Ronnie Wood apar ca în anii ’70 cu A.I.
  • Piesa „In the Stars” deschide albumul „Foreign Tongues”, programat în iulie
  • Rolling Stones transformă nostalgia rockului într-un produs nou, cu A.I.

The Rolling Stones întineresc ca Benjamin Button, cu ajutorul Inteligenței Artificiale!

Legendara trupă britanică apare într-un nou videoclip, cu versiuni digitale mai tinere ale membrilor săi. Mick Jagger și Keith Richard, 82 de ani, și Ronnie Wood, 78 de ani, arată ca-n anii ’70, în clipul pentru noua piesă „In the Stars”. Videoclipul a fost regizat de François Rousselet și o are în prim-plan și pe actrița Odessa A’zion.

Tehnologia folosită transformă imaginea actuală a artiștilor într-o versiune din tinerețe, aproape ca o întoarcere artificială în epoca de aur a rockului.

Piesa e primul single de pe noul album „Foreign Tongues”, care urmează să apară pe 10 iulie.

Pe album apar și nume mari, printre care Paul McCartney, Robert Smith de la The Cure și Steve Winwood.

Dar povestea trece dincolo de muzică. Rolling Stones arată cum inteligența artificială poate transforma trecutul într-un produs nou. Artiștii nu mai revin doar prin turnee, albume sau arhive. Pot reveni și prin avataruri, fețe refăcute digital și tinerețe generată pe ecran.

Rlg

Etichete: Aleph News, in the stars, stirile aleph news, știrile Aleph News, the rolling stones