- O aeronavă a Forțelor Aeriene Române a transportat un pacient cu arsuri pe ruta Otopeni-Craiova-Bruxelles.
- La întoarcere, aeronava C-27J Spartan aduce acasă 2 pacienți tratați în spitalele din Bruxelles.
- O altă aeronavă a transportat către spitale din Paris șase tineri cu arsuri grave, răniți în incendiul de ieri noapte din Elveția.
- Raed Arafat: „Multe dintre procedurile aplicate la tragedia din Crans-Montana au fost create după Colectiv”.
- Polonia e pregătită să primească 14 persoane rănite în incendiul din Crans-Montana din Elveţia, a anunţat vineri premierul polonez Donald Tusk.
- Incendiul, care a avut loc în noaptea de Revelion, a dus la moartea a 47 de persoane şi la 100 de răniţi.
47 de oameni și-au pierdut viața și peste 100 au fost răniți în incendiul dintr-un bar din stațiunea Crans-Montana din Elveția. Conform unei ipoteze, un incendiu a fost pornit din cauza unor artificii. Focul a aprins tavanul din burete. Un român care se afla în trecere a fost martor și a reușit să scoată din local zeci de persoane.
MapN anunță că o aeronavă C-27J Spartan a Forțelor Aeriene Române, configurată pentru misiuni medicale, a plecat vineri, 2 ianuarie, în jurul orei 19.00, din Baza 90 Transport Aerian, de la Otopeni, cu destinația Elveția, pentru a transporta șase pacienţi diagnosticaţi cu arsuri la un spital din Paris, Franța.
Raed Arafat, șeful DSU și secretar de stat în Ministerul de Interne: „E posibil să fie și mâine un zbor. Fie că vom trimite din nou din România, fie că aeronava va rămâne în zonă, o să vedem acest lucru. Însă Comitetul pentru Situații de Urgență a aprobat misiunile de sprijin pe care le acordăm.”
Raed Arafat, șeful DSU și secretar de stat în Ministerul de Interne: „Sunt toate făcute la nivelul sau sub egida Protecției Civile Europene, mecanismul care a fost activat de autoritățile elvețiene de ieri și care a solicitat locuri de internare, capabilități de transport și echipe medicale de evaluare. România a venit cu ofertă pe capabilitate de transport care a fost acceptată de colegii din Elveția.”
MAE afirmă că un tânăr român este crezut dispărut în urma incendiului din Elveția
Raed Arafat, șeful DSU și secretar de stat în Ministerul de Interne: „E posibil să dureze mult. Dacă victimele nu pot fi recunoscute, să zicem, la vedere, înseamnă că trebuie făcute teste ADN, amprente dentare, alte teste de identificare a corpurilor neînsuflețite. Așa că acest lucru poate să dureze nu numai zile, ci uneori chiar mai mult de o săptămână, două. Autoritățile elvețiene, cu siguranță, lucrează în acest sens împreună cu legiștii și cu toți, dar acest lucru poate să dureze și nu se poate specula asupra lui. Este o muncă foarte precisă și nu poate să se facă… adică nu pot fi comise greșeli în ea. Trebuie să identifici corect decedatul și, așa că, va dura acest lucru.”
Ce s-a schimbat de la tragedia din clubul Colectiv?
Raed Arafat, șeful DSU și secretar de stat în Ministerul de Interne: „Noi, la Colectiv, nu am avut, să zicem, situația în care Protecția Civilă Europeană să fie antrenată și pregătită să facă față unor crize medicale de urgență. Era mai obișnuită cu partea de dezastre naturale, de incendii de pădure, de inundații etc. În ultima perioadă, în special după Colectiv, au început să lucreze pe proceduri specifice acestui domeniu. După care a venit pandemia, unde au fost foarte multe transferuri medicale. Toate astea s-au lucrat cu Protecția Civilă Europeană și s-a acumulat experiență tristă, dar totuși foarte importantă. S-a văzut la Crevedia, la noi, când am solicitat, reacția a fost mult mai rapidă. Chiar Elveția a trimis un avion. Atunci era singurul avion pe care l-am folosit în afara flotelor Ministerului Apărării și Ministerului de Interne. S-a folosit un avion elvețian în acest sens pentru transport. Iar acum se vede că procedurile care au fost puse la punct și care au fost exersate funcționează. Protecția Civilă Europeană, centrul de coordonare, funcționează foarte bine în acest sens. Pot să spun că colaborările sunt de dimineață, în mesaje, cu colegii din Elveția. Este un grup de lucru pe transferuri și pe toate aceste aspecte. Se lucrează foarte bine și foarte coordonat, pentru ca pacienții care trebuie transportați să ajungă cât mai repede la destinație.”
Arafat: „Diferența dintre România și Elveția este că Elveția are în jurul ei mai multe țări mari, cu resurse sanitare majore și cu paturi pentru arși”
Raed Arafat, șeful DSU și secretar de stat în Ministerul de Interne: „Locuri pentru mari arși sunt, dar sunt limitate și sunt în creștere, pentru că Ministerul Sănătății este în curs de finalizare a centrului de la Târgu Mureș și a centrului de la Timișoara. Însă, chiar și cu finalizarea lor, nu este nicio garanție că nu vom avea nevoie să transportăm pacienți în afară. Pentru că un pacient ars poate să stea o lună în pat de mari arși și să-l blocheze, pentru că e nevoie de tratamente și pot apărea pe parcurs alte cazuri și să nu ai loc din nou.
Elveția este o țară extrem de evoluată, dar și ea are limite asupra numărului de locuri pe care le poate oferi marilor arși. Diferența între noi și Elveția, o diferență majoră între Colectiv, în România, și acest incident, în Elveția, este că Elveția are în jurul ei mai multe țări mari cu resurse sanitare majore și cu paturi pentru arși. Sunt elicoptere transfrontaliere, lucru pe care în România nu l-am avut. Și trebuia orice transport să-l facem la distanțe mari, începând cu Viena și dincolo de Viena. Asta a însemnat doar transport folosind avioane și doar transporturi de lungă distanță.
Deci sunt diferențe. Însă România, cu siguranță, are proceduri mai bune. Lecțiile învățate de la Colectiv, în cea mai mare parte, au fost însușite și implementate. Dar vedeți că provocările întotdeauna rămân imprevizibile și nu știi niciodată cu ce poți să te confrunți.
Iar situația din Elveția, sunt convins că nimeni nu s-a așteptat să se întâmple acolo. Nimeni nu s-a așteptat să se întâmple o astfel de tragedie. Dar să nu uităm că recent a fost și tragedia din Macedonia de Nord — tot ceva similar.
Deci poate că aici trebuie abordate anumite aspecte în privința folosirii focurilor de artificii în interior, de orice categorie. Să fie puse niște reguli foarte clare, pentru că sunt multe situații care s-au repetat, inclusiv în Statele Unite, și care au arătat că în spațiile închise folosirea pirotehnicelor, indiferent de categorie sau natură, poate să ducă la tragedii.
Și asta este doar un aspect. După care, să nu intrăm în aspectele legate de respectarea regulamentelor pe căile de evacuare — să nu fie blocate.
Adică, dacă vă dați seama, la Colectiv, calea de evacuare a fost închisă cu un lanț. Și n-au închis-o pompierii, a închis-o proprietarul, a închis-o administratorul.
Deci, asta este încă un aspect pe care trebuie să-l luăm în considerare. Căile de evacuare trebuie întotdeauna să fie permeabile. Și cu cât sunt mai mulți oameni în clădire, căile de evacuare trebuie să fie accesibile și să poți să ieși instant prin ele. Nimeni n-are voie să le închidă.
Legislația noastră, acum, la acest moment, zice că dacă calea de evacuare este închisă și vin pompierii în inspecție, iar proprietarul sau administratorul o deschide, atunci nu pot să facă nimic decât un avertisment sau o amendă de 1.000 de lei.
Suntem pe cale de a schimba această legislație și este în discuție această legislație, nu din cauza a ceea ce s-a întâmplat în Elveția. Este în discuție să ajungem chiar să punem amenzi foarte mari și repercusiuni foarte serioase pentru cei care, voit, închid căile de acces și le blochează — căile de evacuare.
Pentru că asta e una dintre problemele foarte mari pentru noi. Și după care putem extrapola la multe alte situații: că nu avem acces pe toate străzile ușor pentru mașinile de pompieri, că sunt străzi care sunt blocate cu mașini parcate ilegal sau nepotrivit și mașinile de pompieri nu pot să intre, că nu toți hidranții funcționează cum trebuie.
Astea sunt toate probleme care, la un moment dat, pot genera tragedii, pentru că pompierii nu vor putea să-și facă meseria, să-și facă treaba corect.
Și aici este responsabilitatea proprietarilor, administratorilor și autorităților locale să se asigure că pompierii au acces. Este chiar competența lor și responsabilitatea lor, acest lucru.”