A treia rundă de înăsprire a regulilor în Hong Kong: Masca e obligatorie și în aer liber, iar la masă pot sta cel mult 2 persoane
- Autoritățile din Hong Kong au înăsprit măsurile de restricție. Numărul de infecții nu scade.
- Locuitorii regiunii vor putea lua masa în oraș doar în doi și sunt obligați să poarte măști și în aer liber.
- În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 128 de cazuri și nici un deces.
Autoritățile din Hong Kong revin cu a treia rundă de restricții. Prin urmare, la terase, restaurante sau alte adunări publice, chinezii vor sta la masă maxim în doi, dacă nu sunt membri ai aceleiaşi familii. Totodată, locuitorii metropolei sunt obligați să poarte masca de protecție și în aer liber, scrie Bloomberg.
Motivul pentru care oficialii au recurs la noi măsuri de restricție, este numărul cazurilor de Covid-19 care nu scade. “Situația epidemică din Hong Kong rămâne severă”, spune dr. Chui Tak-Yi, subsecretarul pentru alimente și sănătate.
În Hong-Kong au rămas închise sălile de sport, piscinele, barurile și saloane de înfrumuțesare. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 128 de cazuri și nici un deces. Numărul total al cazurilor Covid-19 al regiunii este de 2.779. Cu o lună înainte, numărul zilnic de infecții cu transmitere locală nu a depășit niciodată 28.
- Nicușor Dan merge sâmbătă în Polonia, la o reuniune cu liderii Estoniei, Letoniei și Lituaniei
- De la maximul din debutul şedinţei, Bursa de Valori închide pe minus vineri, dar cu un avans de 4% la nivel săptămânal. Costurile de împrumut ale statului, în uşoară creştere
- Canicula schimbă rutina de vară în Europa. Elvețienii se duc la muncă prin râu, parizienii dorm în parc, iar la Cluj, 351 de farmacii devin puncte de prim-ajutor
- Statele Unite au atacat puternic mai multe ținte iraniene, după ce Trump a acuzat Iranul de o „încălcare prostească” a armistițiului în Strâmtoarea Ormuz
- Rușinea de a merge la plajă poartă un nume: „Beach-timidation”. Cum explică psihologii acest fenomen în 2026