Sari la continut
Government

Aeroporturile Otopeni și Băneasa ar putea primi sisteme antidronă. Sistemele trebuie să detecteze drone de la minimum 5 kilometri și să funcționeze permanent, inclusiv noaptea și în condiții meteo nefavorabile

Aeroport otopeni
  • CNAB intenționează să cumpere sisteme integrate care detectează, identifică, urmăresc și neutralizează dronele care pătrund neautorizat în spațiul aerian al aeroporturilor Otopeni și Băneasa.
  • Sistemele trebuie să detecteze drone de la minimum 5 kilometri, să ofere acoperire la 360 de grade și să funcționeze permanent, inclusiv noaptea și în condiții meteo nefavorabile.
  • CNAB cere inclusiv posibilitatea integrării unor mijloace de neutralizare non-cinetică și cinetică, care pot fi utilizate numai de personalul și autoritățile abilitate.

Compania Națională Aeroporturi București (CNAB) intenționează să achiziționeze sisteme integrate de detectare, identificare, urmărire și neutralizare a aeronavelor fără pilot pentru Aeroportul Internațional Henri Coandă București și Aeroportul Internațional București Băneasa – Aurel Vlaicu.

CNAB a lansat pe platforma e-licitatie.ro un anunț de consultare a pieței pentru această achiziție.

Compania precizează că realizează un studiu de piață pentru a stabili un buget în concordanță cu prețurile pieței. Achiziția vizată include sistemele C-UAS și C-s UAS pentru cele două aeroporturi, precum și servicii de instruire, întreținere și reparații.

Serviciile sunt prevăzute pentru perioada de garanție de 24 de luni și pentru o perioadă post-garanție de încă 24 de luni.

Sistemele trebuie să detecteze dronele de la minimum 5 km

Potrivit caietului de sarcini, sistemele trebuie să detecteze, să clasifice sau să identifice, să urmărească și să neutralizeze dronele care pătrund neautorizat în spațiul aerian aferent celor două aeroporturi.

CNAB cere și posibilitatea integrării mai multor senzori, pentru o precizie mai mare în determinarea direcției dronei și pentru imunitate la ecouri secundare, într-o arhitectură multistrat.

Raza de detecție trebuie să fie de minimum 5 kilometri în vizibilitate directă, cu utilizarea antenei și a senzorilor incluși.

Sistemele trebuie să ofere acoperire de 360 de grade, fără unghiuri moarte, detectare automată și actualizare în timp real. Acestea trebuie să funcționeze 24/7, ziua și noaptea, inclusiv în condiții meteorologice nefavorabile.

CNAB cere detectarea dronelor comerciale și FPV

Sistemele trebuie să poată detecta drone comerciale, drone operate pe frecvențe multiple, drone DIY și drone DIY FPV.

Cerințele includ clasificarea tipului de dronă, estimarea modelului, identificarea protocolului radio și detectarea semnalelor Remote ID, atunci când acestea sunt disponibile.

Sistemele trebuie să poată evalua nivelul de risc și să urmărească simultan mai multe drone.

Neutralizarea poate fi non-cinetică sau cinetică

CNAB cere ca sistemele să permită integrarea și, în limitele cadrului legal și ale autorizațiilor aplicabile, utilizarea unor mijloace de neutralizare non-cinetică și cinetică.

Activarea acestor mijloace trebuie să fie controlată separat, în funcție de roluri și privilegii, și poate fi realizată numai de personalul sau autoritățile abilitate.

Toate componentele hardware, software și firmware, precum și serviciile digitale asociate, trebuie să respecte cerințele aplicabile privind securitatea cibernetică prevăzute de legislația Uniunii Europene.

Termenul-limită pentru transmiterea propunerilor este 19 septembrie 2026. Ofertele neangajante primite până la această dată vor fi analizate, iar CNAB poate solicita ofertanților informații suplimentare.

Etichete: aeroportul băneasa, aeroportul otopeni, Aurel Vlaicu, aviație, C-UAS, CNAB, drone, drone FPV, henri coanda, securitate aeroportuară, securitate cibernetică, sisteme antidronă