
- Raed Arafat spune că nu vrea să comenteze decizia în sine privind neconstituționalitatea amenzilor date
- Totuși, acesta spune că semnalează lipsa unor unelte care să-i descurajeze pe cei care nu respectă regulile
- Am putea pierde tot ce am câştigat împreună în ultimele două luni, iar în loc să scadă cazurile şi numărul deceselor acesta ar creşte semnificativ, explică Arafat
Şeful DSU a amintit că întreaga lume – inclusiv ţări cu sisteme sanitare foarte avansate – au fost puternic lovite, ceea ce înseamnă că este normal să luăm orice măsură posibilă pentru apărarea vieţilor cetăţenilor, dar şi a celor care lucrează în sistemul de intervenţie şi în sistemul sanitar.
„Mă întreb însă cum vom explica situaţia în cazul în care prin nerespectarea regulilor şi prin măsuri de relaxare pripite care să ne ducă la “normalitatea” dorită şi solicitată de o parte a populaţiei şi a operatorilor economici, am ajunge să pierdem tot ce am câştigat împreună în ultimele două luni, iar în loc să scadă cazurile şi numărul deceselor acesta ar creşte semnificativ”, spune Raed Arafat.
TOP ARTICOLE
- Adrian Sârbu: Ce contribuție a adus poporul bugetar de 1,2 milioane de bugetari la creșterea României pentru ca bugetul să crească de la 18 milioane în 2004 la 124 miliarde în 2023?
- Românii au Talent și în America. Un român și câinele său au câștigat marele premiu de 1 milion de dolari după ce au scos-o pe Sofia Vergara la o cină romantică
- Autostrada A0 ar putea fi inaugurată la finalul lui 2023. Firma care face lucrările a întârziat finalizarea cu 9 luni
Judecătorii CCR au decis miercuri că amenzile date pentru nerespectarea stării de urgenţă sunt neconstituţionale.
Sursa foto: Profimedia
Partenerii noștri