- Din 1 iulie, autobuzele 135, 182 și 330 circulă pe linia de tramvai pe unele segmente.
- Timpul parcurs pe drum se reduce cu aproape 30 %.
- E o premieră în traficul din București.
Suntem pe drumul cel bun. Autobuzele din București circulă de ieri, 1 iulie, pe liniile de tramvai străjuite de garduri metalice. Obișnuiți să facă o eternitate pe drum, călătorii răsuflă ușurați prin masca de protecție. În loc de 15 minute cât durează o călătorie, ei fac pe drum cu 5 minute mai puțin.
Gabriela Firea s-a plimbat și ea cu autobuzul și a fost live pe Facebook: „Așa cum vedeți foarte lesne, în premieră națională, autobuzul a pătruns pe culoarul unic, deci pe zona liniei de tramvai.“
Uite ce părere are o femeie întrebată dacă a făcut mai puțin timp mergând pe linia de tramvai 330: „Da, merge mai repede!“. „Sincer, da, se mișcă foarte repede față de dinainte doar că există uneori probleme când mai trece un tramvai și uneori pierde foarte mult timp“, a spus și un tânăr.
Și dacă tot vorbim de asta, uite cum e la alții. Clujenii le dau peste nas bucureștenilor. Au rute speciale pentru autobuze și cea mai mare flotă de autobuze electrice din țară.
- Peste 1.600 de salvatori străini au ajuns în Venezuela pentru operațiunile de căutare și salvare, după cutremurele devastatoare. Peste 920 de oameni au murit
- Valul ucigător de caniculă ajunge în România. Cod Roşu în aproape toată ţară. Maximele ajung la 41 de grade
- China demarează o anchetă după ce un avion de mici dimensiuni s-a izbit de cel înalt zgârie-nori din Beijing, un incident șocant și rar în istoria țării. Pilotul a murit
- Iranul anunță că a atacat ținte americane din Orientul Mijlociu, după atacurile Statelor Unite din Strâmtoarea Ormuz. Trump acuză Iranul de încălcarea armistițiului
- Cum a ajuns Bursa de la Bucureşti campioana Europei? Evoluția principalilor indici bursieri europeni
