- Avioane militare turce au efectuat, luni, raiduri aeriene în nordul Irakului.
- Acestea au vizat poziţii ale organizaţiilor insurgente Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK) şi Unităţile Populare de Protecţie (YPG), anunţă Ministerul turc al Apărării.
- Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK) este un grup separatist considerat organizație teroristă de Turcia, Statele Unite și Uniunea Europeană.
Potrivit agenţiei de presă Anadolu, raidurile aeriene au vizat zeci de poziţii militare kurde din regiunile irakiene Sinjar, Qandil, Karacak, Zap, Avasin-Basyan şi Hakurk.
„A început Operaţiunea Ghearele Vulturului (Claw Eagle). Avioanele noastre prăbuşesc peşterile teroriştilor”, a comunicat Ministerul turc al Apărării, citat de postul Al Jazeera.
Avioanele care au efectuat bombardamentele au decolat de la bazele aeriene turce Diyarbakir şi Maltya. Au fost atacate 81 de poziţii militare kurde, a precizat Ministerul Apărării de la Ankara.
Grupul separatist Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK) este considerat organizaţie teroristă de Turcia, Statele Unite şi Uniunea Europeană.
- Președintele Taiwanului cere Administrației Trump să continue livrările de armament către insulă, în ciuda avertismentelor Chinei. Xi Jinping a avertizat că Taiwanul poate duce la un război China-SUA
- Atac cu dronă la centrala nucleară Barakah din Emiratele Arabe Unite. Oficialii EAU nu au acuzat oficial Iranul, în timp ce Trump și Netanyahu se pregătesc de reluarea bombardamentelor
- Cea mai bună anecdotă din ultimii șapte milioane de ani
- Netanyahu discută astăzi cu Trump despre războiul din Iran, după Summit-ul cu Xi Jinping: „Suntem pregătiți pentru orice scenariu”
- Record pe Muntele Everest. Renumitul Sherpa Kami Rita din Nepal a urcat pe cel mai înalt vârf din lume pentru a 32-a oară