Sari la continut
Government

Ce a însemnat politica guvernului Ciolacu: Statul a ajuns să cheltuiască pentru dobânzile la împrumuturi egal cu ce plăteşte pentru dezvoltarea de autostrăzi şi spitale, adică 1,7% din PIB. Majorările peste puterea economiei s-au făcut prin împrumuturi, iar totul se varsă acum în inflaţie

  •  Cheltuielile pentru dobânzile la împrumuturi, la şapte luni din an, au însemnat 1,7% din PIB.
  • Este exact acelaşi procent pe care statul român l-a dat pentru „cheltuielile de capital” (investiţiile statului).
  • Potrivit datelor Ministerului de Finanţe, la şapte luni din an, bugetul a plătit pentru datoria publică 32 de miliarde de lei (6,4 mld. euro).

Cheltuielile pentru dobânzile la împrumuturi, la şapte luni din an, au însemnat 1,7% din PIB. Este exact acelaşi procent pe care statul român l-a dat pentru „cheltuielile de capital” (investiţiile statului), scrie Ziarul Financiar.

Potrivit datelor Ministerului de Finanţe, la şapte luni din an, bugetul a plătit pentru datoria publică 32 de miliarde de lei (6,4 mld. euro). Este o sumă identică, la virgulă aproape, pe care statul a plătit-o pentru aşa-numitele „cheltuieli de capital” – investiţii ale statului în economie (spitale, şcoli, drumuri).

Problema datoriei este o poveste veche. Fostul premier liberal Călin Popescu-Tăriceanu susţinea, cu 20 de ani în urmă, că România trebuie să se împrumute masiv pentru că, susţinea el, tot vestul Europei a crescut prin împrumuturi, iar România trebuia să facă la fel. Şcolit în Franţa, cu o franceză impecabilă, Tăriceanu spunea că trebuie să mâncăm cât vrem, să cheltuim cât vrem, ca să susţinem economia. Doar că Franţa avea autostrăzi în vremea în care el vorbea.

Etichete: bolojan, ciolacu, împrumuturi, PIB