- China a criticat planul lui Trump de a impune tarife suplimentare de 100% asupra exporturilor sale.
- Beijingul a acuzat Washingtonul că deteriorează grav relațiile comerciale bilaterale.
- Noile tarife și controale vor intra în vigoare până la 1 noiembrie.
- China a amenințat cu contramăsuri ferme pentru a-și proteja interesele legitime.
- China a extins controalele asupra exporturilor de pământuri rare și baterii.
China a criticat planul lui Donald Trump de a impune tarife suplimentare de 100% asupra exporturilor chineze și a amenințat cu noi contramăsuri. Beijingul acuză SUA de deteriorarea rapidă a relațiilor dintre cele două cele mai mari economii ale lumii, scrie FT.
China denunță noile tarife ale SUA
Într-o declarație, ministerul comerțului a afirmat că, de la discuțiile comerciale dintre cele două țări de la Madrid, luna trecută, SUA „au introdus în mod continuu o serie de noi restricții împotriva Chinei”, inclusiv includerea companiilor chineze pe o listă neagră comercială.
„Poziția Chinei cu privire la războaiele tarifare a fost consecventă: nu vrem să luptăm, dar nu ne este frică să luptăm”, a declarat ministerul duminică.
În cadrul ultimei escaladări a războiului comercial dintre cele două țări, președintele SUA a declarat vineri că va impune controale „pe scară largă” asupra exporturilor „practic pentru toate produsele pe care le fabrică”, inclusiv „toate programele software critice”, alături de noile tarife. Noile măsuri vor fi impuse până la 1 noiembrie, potrivit unei postări pe rețelele sociale a lui Trump.
„Amenințarea cu impunerea de tarife ridicate la fiecare pas nu este modalitatea corectă de a colabora cu China”, a declarat ministerul comerțului. „Dacă SUA vor persista în această direcție, China va lua cu hotărâre măsurile corespunzătoare pentru a-și proteja drepturile și interesele legitime”.
China promite răspunsuri rapide
Amenințarea lui Trump a urmat unei serii de măsuri comerciale luate de China în ultimele două zile, care au extins controalele asupra exporturilor de pământuri rare și tehnologii conexe, precum și asupra echipamentelor și materialelor pentru fabricarea bateriilor.
Beijingul a declarat duminică că impactul asupra lanțurilor de aprovizionare va fi „extrem de limitat” și a insistat că companiile „nu trebuie să se îngrijoreze”. China afirmă că orice cereri pentru uz civil care respectă reglementările vor fi aprobate.