Sari la continut
Government

Donald Trump a invitat la Casa Albă un fost ostatic israelian eliberat de Hamas. Când va avea loc întâlnirea

Donald Trump a invitat la Casa Albă un fost ostatic israelian eliberat de Hamas. Când va avea loc întâlnirea
  • Eli Sharabi, fost ostatic eliberat după 16 luni de captivitate în Gaza, a fost invitat de Donald Trump la Casa Albă, unde se va întâlni marți cu alți supraviețuitori.
  • Administrația Trump a aprobat o vânzare de arme de aproape 3 miliarde de dolari către Israel, incluzând bombe de 2.000 lb, fără a aștepta revizuirea Congresului.
  • Familiile ostaticilor rămași în Gaza cer guvernului israelian să respecte acordul de încetare a focului, avertizând că viețile acestora sunt în pericol.

Fostul ostatic israelian Eli Sharabi, eliberat după 16 luni de captivitate în Gaza, a fost invitat la Washington pentru a se întâlni cu Donald Trump. Întâlnirea va avea loc marți și va include și alți ostatici eliberați, după ce fostul președinte american a urmărit interviul emoționant al lui Sharabi difuzat pe Channel 12 Israel. În interviu, acesta a descris înfometarea extremă și violențele la care a fost supus. Clipuri subtitrate ale mărturiei sale au fost distribuite online de organizații pro-Israel, inclusiv AIPAC.

Sharabi a fost capturat pe 7 octombrie 2023, în timpul atacului Hamas asupra kibbutzului Be’eri, unde soția sa și cele două fiice adolescente au fost ucise. Fratele său, Yossi, a fost și el luat prizonier și a murit într-un bombardament israelian asupra Gaza. Sharabi va călători în SUA la bordul unui avion pus la dispoziție de Miriam Adelson, văduva miliardarului Sheldon Adelson și unul dintre cei mai mari donatori ai lui Trump.

În paralel, administrația Trump a aprobat vineri o vânzare de arme de aproape 3 miliarde de dolari către Israel, trecând peste revizuirea Congresului. Pachetul include bombe de 2.000 lb, utilizate de armata israeliană în ofensiva împotriva Hamas. După ce Benjamin Netanyahu a anunțat duminică blocarea ajutorului umanitar pentru Gaza, Casa Albă a transmis că susține decizia Israelului.

În Tel Aviv, familiile israelienilor care sunt încă prizonieri în Gaza au protestat cerând guvernului să respecte acordul de încetare a focului și schimbul de ostatici, avertizând că viața celor rămași în captivitate este în pericol.