
- SUA are 644.806 cazuri de pacienţi diagnosticaţi cu coronavirus şi 28.572 decese
- Cea mai afectată ţară europeana, Italia, a declarat până acum 165.155 cazuri şi 21.645 decese
- China, epicentul epidemiei de COVID-19, a declarat 82.341 cazuri şi 3.342 decese
Donald Trump, preşedintele Statelor Unite ale Americii, este de părere că mai multe state ascund numărul real al morţilor din cauza coronavirusului. Într-o conferinţă de presă susţinută pe peluza din faţa Casei Albe, acesta a arătat cu degetul către China când a vorbit despre posibilitatea apariţiei virusului într-un laborator.
Întrebat de jurnaliştii Daily Mail despre îngrijorările privind numărul foarte mare de decese înregistrat în SUA, Trump a lansat acuzaţii şi către alte ţări. „Crede cineva că cifrele oferite de alte state sunt oneste?”, a spus preşedintele american.
SUA, care reprezintă 4% din populaţia lumii, are 20% dintre cazurile de coronavirus înregistrate până în prezent. „Credeţi că numerele din această ţară mare numită China… crede cineva?”, a spus Trump.
TOP ARTICOLE
- Noi informații în cazul asasinului de la Onești. Executorul care l-a lăsat fără apartament este fost condamnat
- Mărturia fiicei criminalului din Onești: „Am sunat la Poliţie la Bacău şi la Bucureşti, să aplanez situaţia. Mi-au închis telefonul!”
- Grupa de sânge care te face mai sensibil în fața infectării cu SARS-CoV-2
Oficial, China a raportat până acum 82.295 cazuri şi 3.342 decese.
Sursa foto: Profimedia
Partenerii noștri