• Curtea Constituțională a confirmat oficial respingerea contestațiilor față de decizia Biroului Electoral Central de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale.
  • Elena Lasconi a precizat că înțelege că mulți oameni sunt dezamăgiți de politică după toată această situație complicată legată de alegerile prezidențiale.
  • Ea a adăugat că „democrația noastră este fragilă, iar o astfel de decizie ar trebui să rămână o excepție, nu o regulă”.

Curtea Constituțională a respins marți contestațiile față de decizia Biroului Electoral Central de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale. Hotărârea CCR este definitivă și nu mai poate fi atacată. Ca urmare a deciziei CCR, Călin Georgescu nu poate candida la alegerile prezidențiale din luna mai.

Elena Lasconi: „Sper ca decizia CCR să fie doar un prim pas. Călin Georgescu trebuie să răspundă penal pentru toate grozăviile de care este acuzat în ultimele luni, iar instituțiile care au fost îngenuncheate de valul de dezinformare trebuie ridicate, recredibilizate! Românii au nevoie să își recapete încrederea în instituții!

Suntem mai dezbinați ca niciodată! Înțeleg că unii oameni sunt furioși și alții sunt fericiți în legătură cu această decizie. Dar nu putem să sărbătorim fără să ne gândim că încă sunt consecințe: frustrarea, adâncirea diviziunilor și creșterea neîncrederii în instituțiile noastre. Georgescu este doar o fațetă a unui sistem profund corupt și putred”.

Recomandări

H&M FACE RECLAME CU A.I.
TRUMP E BLOCAT
SUA VREA MAI MULT
DE LA BAL, LA SPITAL
CE INTERES ARE ROMÂNIA?
CUM FLUIDIZĂM TRAFICUL?

Ea a adăugat că „democrația noastră este fragilă, iar o astfel de decizie ar trebui să rămână o excepție, nu o regulă”.

„Dacă vrem să restabilim încrederea în instituțiile noastre, trebuie să ne asigurăm că acestea funcționează cu integritate și consecvență, nu într-un mod care alimentează incertitudinea și suspiciunea. Ce a fost făcut a fost făcut, iar acum trebuie să ne concentrăm asupra viitorului. Am intrat în politică să schimb ceea ce nu merge, să fac bine, să-i înfrunt pe cei care de 35 de ani ne țin în beznă și iau mult de la noi toți și nu întorc nimic pentru cei de bună-credință, să schimb un sistem putred. Aroganța de la cel mai înalt nivel, corupția, bătaia de joc – trebuie să dispară. Am speranța că putem face asta, că este un moment pe care nu trebuie să-l ratăm! Eu am curaj să fac dreptate, dar este nevoie de noi toți în această încercare!”, a continuat ea.

Citește și