- „La Marsilia și Narbonne, pompieri români și italieni vin în sprijinul forțelor noastre în cadrul Mecanismului de protecție civilă al Uniunii Europene”, a scris Macron.
- România a trimis 40 de pompieri, însoțiți de 8 autospeciale.
- Aceștia vor rămâne timp de trei săptămâni în sudul Franței.
- Misiunea se desfășoară în cadrul unui mecanism de protecție civilă al Uniunii Europene.
Președintele Franței, Emmanuel Macron, a transmis mulțumiri pompierilor români care sprijină în aceste zile eforturile de stingere a incendiilor de vegetație din Franța, printr-o postare pe platforma X.
„Mulțumesc. Grazie. La Marsilia și Narbonne, pompieri români și italieni vin în sprijinul forțelor noastre în cadrul Mecanismului de protecție civilă al Uniunii Europene. Acesta este spiritul european: ajutor reciproc, solidaritate concretă, forța colectivului”, a scris Macron.
Zeci de pompierii români au fost trimiși în această vară în Franța pentru stingerea unor incendii.
Misiunea se desfășoară în cadrul unui mecanism de protecție civilă al Uniunii Europene și este coordonată de Direcția Generală pentru Protecție Civilă Europeană și Operațiuni de Ajutor Umanitar.
România a trimis 40 de pompieri, însoțiți de 8 autospeciale, care vor rămâne timp de trei săptămâni în sudul Franței, o regiune cu risc ridicat de incendii în sezonul estival.
Pe 16 iulie va avea loc schimbarea efectivelor, urmând ca alţi 40 de pompieri să înlocuiască personalul. Pe durata misiunii, echipajele române vor fi integrate în sistemul francez de intervenție și vor acționa alături de pompieri din alte state membre.