- Medicul Cătălin Denciu a fost infectat cu coronavirus
- Medicul Denciu a donat plasmă de două ori, în iunie și în septembrie
- Sâmbătă seara, când a izbucnit incendiul de la Spitalul Județean Neamț, apelul de urgență a venit la ora 18:46.
Ilinca Nazarie, corespondent Aleph News: „Medicul erou, Cătălin Denciu, a făcut minuni și înainte de noaptea incendiului. A fost infectat cu Sars-CoV-2 la începutul pandemiei, iar de atunci a mai dat o mână de ajutor pacienților. Potrivit directorului Centrului de Transfuzii din Neamț, Victoria Marin, Cătălin Denciu a donat plasmă de două ori: prima dată, în luna iunie, pentru că avea anticorpi, iar a doua oară a sunat din nou la DSP și a solicitat să i se recolteze din nou plasmă, și chiar a insistat, conform directorului Centrului de Transfuzii Neamț”
Advertisment
Recomandări
Partenerii noștri
Pe cine ar putea alege Kamala Harris drept vicepreşedinte în cursa pentru alegerile din SUA Mediafax
Locul din România inclus de prestigioasa revistă TIME în topul celor mai frumoase 100 de locuri de vizitat din lume Ziarul Financiar