- Senatorul Bernie Sanders condamnă sprijinul neclintit al SUA pentru politica lui Netanyahu.
- Statele Unite oferă Israelului o asistență militară anuală de cel puțin 3,8 miliarde de dolari.
- Sanders a făcut presiuni pentru suspendarea transferurilor de arme ofensive din partea SUA către Israel.
UPDATE ORA 22:00
Organizația Medici Fără Frontiere (MSF) a declarat că astăzi au ajuns la clinica sa din zona al-Mawasi, în sudul orașului Khan Younis, 13 persoane rănite și o persoană care era deja decedată la sosire.
MSF a precizat că răniții și decedatul au fost „transportați cu căruțe trase de măgari, pe biciclete sau pe jos”.
Răniții erau toți bărbați cu vârste cuprinse între 17 și 30 de ani. Victimele au declarat că au fost împușcate în zona Shakoush în timp ce se deplasau către un punct de distribuire a alimentelor în Saudi Village.
Cei aflați în stare critică au fost transferați la Spitalul Nasser, a declarat organizația medicală caritabilă.
UPDATE ORA 21:00
Armata israeliană afirmă că a găsit cadavrul lui Mohammed Sinwar în Gaza și i-a verificat identitatea, după ce a susținut în repetate rânduri că l-a ucis pe liderul de facto al Hamas în luna mai.
Cadavrul lui Sinwar a fost găsit într-un „tunel subteran sub Spitalul European” din Khan Younis, în sudul Gazei, a afirmat armata.
Biroul de presă al guvernului din Gaza a calificat anterior afirmațiile Israelului privind existența tunelurilor sub spitale drept „fabricate, eronate și pline de lacune”.
Se crede că Sinwar a preluat funcția de la fratele său Yahya Sinwar, fostul lider militar al Hamas, care a fost ucis de Israel în octombrie.
UPDATE ORA 20:00
Armata israeliană a afirmat că a efectuat un atac în zona Mazraat Beit Jinn din sudul Siriei, având ca țintă un membru al Hamas.
Observatorul sirian pentru drepturile omului raportează acum că atacul a lovit un vehicul din zonă, ucigând o persoană și rănind alte două.
Observatorul afirmă că Israelul a efectuat 61 de atacuri – 51 aeriene și 10 terestre – în Siria în acest an.
UPDATE ORA 19:00
Forțele israeliene au lansat mai multe atacuri mortale asupra orașului Gaza.
Unul dintre cele mai recente atacuri, potrivit agenției de știri Wafa, a avut loc în apropierea spitalului al-Shifa din vestul orașului, ucigând cel puțin două persoane.
O înregistrare video realizată după unul dintre atacuri arată mulțimi care se grăbesc să ajute mai multe victime însângerate, printre care un bărbat care pare să fie mort, o femeie rănită și un băiat.
UPDATE ORA 18:00
Martorii spun că ultimul incident mortal în care au fost împușcați palestinieni înfometați în sudul Gazei a avut loc în jurul orei 6 dimineața (03:00 GMT), când li s-a spus că locul se va deschide. Mulți s-au îndreptat spre el devreme pentru a încerca să obțină hrană de care aveau nevoie disperată înainte ca mulțimile să se adune.
Solicitat să comenteze ultimele ucideri, armata israeliană a declarat că a tras asupra persoanelor care „au continuat să avanseze într-un mod care punea în pericol soldații”, în ciuda avertismentelor.
Zona din jurul punctului de distribuție a fost declarată „zonă de luptă activă” pe timp de noapte, a spus aceasta.
Dar supraviețuitorii au spus că era răsăritul soarelui când a început împușcătura în masă.
„În jurul orei 4:30 dimineața, oamenii au început să se adune în zona al-Alam din Rafah. După aproximativ o oră și jumătate, sute de oameni s-au îndreptat spre locul respectiv, iar armata a deschis focul”, a spus martorul Abdallah Nour al-Din.
În fața spitalului Nasser, unde personalul de urgență a adus victimele, imaginile au arătat persoane îndoliate plângând peste giulgiuri pătate de sânge.
UPDATE ORA 17:00
Un palestinian a fost ucis într-un atac cu drone israeliene la vest de tabăra Jabalia, potrivit surselor medicale.
Cel puțin 31 de persoane au fost ucise în Fâșia Gaza de dimineață.
Războiul de 20 de luni al Israelului a ucis peste 54.000 de palestinieni, în majoritate civili palestinieni, potrivit autorităților sanitare din Gaza. Acesta a distrus enclavă de coastă și a strămutat peste 90% din populație.
UPDATE ORA 16:00
Activisti ai Freedom Flotilla Coalition Vessel se afla in prezent in largul coastelor Egiptului, apropiindu-se de Fâșia Gaza.
Ministrul Apărării Israel Katz a declarat pe X ca a dat ordin armatei israeliene sa intercepteze nava, adaugând ca activisti ar trebui sa se intoarca.
El a spus ca nu va permite nimănui sa rupă blocada navală asupra Fâșiei.
UPDATE ORA 15:00
Biroul de presă al guvernului din Gaza a respins afirmațiile israeliene privind existența unui „tunel de rezistență” sub Spitalul European din sudul Fâșiei Gaza, calificând acuzațiile drept „fabricate, eronate și pline de lacune”.
Într-un comunicat de presă, biroul de presă a criticat dur un videoclip difuzat de armata israeliană în care se arată un presupus tunel, descriindu-l drept „slab și realizat într-o manieră naivă”.
„Acesta arată o țeavă îngustă de fier al cărei diametru nu este suficient de larg pentru ca o persoană să poată trece prin ea, nu conține scări sau echipamente și nu este în niciun fel potrivit pentru a fi un tunel, iar această zonă, apropo, este o zonă de drenaj a apei de ploaie”, se arată în comunicat.
„Examinarea indică faptul că forțele de ocupație au fost cele care au săpat locul și au plasat țeava, apoi au filmat o scenă dramatică în apropierea secției de urgență a spitalului”, se mai arată în comunicat.
Ei au adăugat că aceasta nu era prima dată când Israelul „fabrica narațiuni false despre spitale”. „Au încercat anterior să fabrice minciuni despre spitalele Al-Shifa, Nasser și Hamad”, se menționează în declarație.
UPDATE ORA 14:00
În plin val de atacuri cu rachete și drone din partea Rusiei, președintele ucrainean Volodimir Zelenski solicită un răspuns urgent de la Washington privind achiziția de sisteme de apărare aeriană.
„Avem nevoie urgent de un semnal pozitiv din partea Statelor Unite – așteptăm în continuare un răspuns pentru achiziția acestor sisteme”, a scris Zelenski pe platforma X.
UPDATE ORA 13:00
Unitățile ruse de apărare aeriană au doborât peste 60 de drone ucrainene în timpul atacului de peste noapte al Kievului, a declarat ministrul rus al apărării.
Un atac ucrainean cu drone asupra Moscovei a forțat sâmbătă închiderea a două dintre principalele aeroporturi care deservesc capitala, au declarat autoritățile ruse.
UPDATE ORA 12:00
Armata israeliană a anunțat că a efectuat o lovitură aeriană asupra unui membru al grupării Hamas aflat în sudul Siriei, în zona Mazraat Beit Jinn. Este prima operațiune de acest tip în Siria după o pauză de aproape o lună.
Anunțul vine la câteva zile după ce Israelul a lansat un alt atac asupra armamentului guvernului sirian, în replică la tragerea a două proiectile asupra teritoriului său – un gest fără precedent sub noua conducere a țării.
UPDATE ORA 11:00
Cel puțin 21 de persoane au fost ucise în atacuri israeliene în întreaga Fâșie în această dimineață, spun surse pentru Al Jazeera.
UPDATE ORA 10:00
Cel puțin 11 persoane au fost ucise în atacurile israeliene asupra Gaza în această dimineață, a declarat o sursă medicală pentru Al Jazeera.
UPDATE ORA 9:00
Armata israeliană a lansat mai multe operațiuni în această dimineață în teritoriile palestiniene ocupate, potrivit agenției Wafa. Acțiunile s-au concentrat în jurul orașelor Ramallah, Nablus și Bethlehem, cu percheziții extinse și arestări.
Două persoane au fost arestate din localitatea Arura și din tabăra de refugiați Jalazone, ambele situate la nord de Ramallah. În localitatea Kafr Malek, la est de Ramallah, forțele israeliene au percheziționat trei locuințe.
UPDATE ORA 8:00
Nava umanitară cu 12 activiști la bord, printre care și militanta suedeză pentru climă Greta Thunberg, a ajuns pe coasta egipteană și se apropie de teritoriul palestinian asediat, afirmă organizatorii într-un comunicat preluat de agenția de presă AFP.
„Navigăm acum în largul coastelor egiptene”, a declarat pentru AFP Yasemin Acar, militantă germană pentru drepturile omului. „Suntem cu toții bine”, a adăugat ea.
UPDATE ORA 7:00
Șase palestinieni au fost uciși și alți câțiva au fost răniți de focuri de armă israeliene în cel mai recent incident mortal din apropierea unui centru de distribuire a ajutoarelor în sudul Gazei, potrivit agenției de apărare civilă condusă de Hamas.
Oamenii se adunaseră sâmbătă dimineața pentru a colecta alimente, când au început focurile de armă, a declarat un purtător de cuvânt al agenției. Rapoartele care citează un martor au declarat că israelienii au deschis focul atunci când oamenii au încercat să avanseze spre locație.
Armata israeliană a declarat că a tras focuri de avertisment asupra suspecților care s-au apropiat de ei într-un mod amenințător.
ȘTIREA INIȚIALĂ
Senatorul american Bernie Sanders a condamnat sprijinul neclintit al SUA pentru „războiul de foamete al lui Netanyahu împotriva poporului palestinian” ca fiind o „oroare în sine”.
„De asemenea, trimite un semnal fiecărui tiran din lume că dreptul internațional poate fi încălcat cu impunitate și că barbaria este acceptabilă”, a scris Sanders pe X.
Legislatorul progresist a făcut presiuni pentru suspendarea transferurilor de arme ofensive din partea SUA către Israel în contextul războiului din Gaza. Dar Senatul a votat împotriva ultimelor sale eforturi de a bloca vânzările în aprilie.
SUA acordă Israelului cel puțin 3,8 miliarde de dolari în asistență militară anual și a trimis alte miliarde de la începutul războiului din Gaza.
Washingtonul oferă, de asemenea, un sprijin diplomatic ferm Israelului, inclusiv prin vetoul cel mai recent al unei rezoluții a Consiliului de Securitate al ONU în această săptămână care solicita un armistițiu imediat.