- Armata ucraineană susține că Rusia a pierdut peste un milion de soldați de la începutul invaziei din 2022.
- Ministerul britanic al Apărării a confirmat că Rusia ar avea circa 250.000 de morți.
- În ciuda pierderilor masive, ambele părți continuă conflictul și au desfășurat recent un nou schimb de prizonieri grav răniți.
UPDATE ORA 19:00 – Armata Ucrainei susține că Rusia a ajuns la un milion de pierderi
Armata Ucrainei a susținut că pierderile de trupe rusești au ajuns la un milion. Din acest milion de soldați uciși sau răniți, Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei a declarat că mai mult de jumătate din aceste pierderi – mai mult de 628 000 – au avut loc în ultimul an și jumătate.
UPDATE ORA 18:00 – Zelenski va participa la G7 și speră să se întâlnească cu Trump
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că va participa săptămâna viitoare la summitul G7 din Canada și speră să se întâlnească acolo cu Donald Trump.
Zelenski a declarat în cadrul unei conferințe de presă că speră să discute în timpul summitului despre sprijinul continuu pentru Ucraina, sancțiunile împotriva Rusiei și finanțarea viitoare a eforturilor de reconstrucție ale Kievului.
UPDATE ORA 17:00 – Zelenski afirmă că trupele ucrainene resping forțele ruse în Sumîi
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că forțele ucrainene resping treptat forțele ruse din regiunea de frontieră Sumy, unde Moscova a reușit să își stabilească un punct de sprijin în ultimele săptămâni.
Forțele ruse se deplasează în regiunea Sumîi din aprilie, când liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, a solicitat crearea unei zone tampon în urma evacuării trupelor ucrainene din regiunea Kursk din vestul Rusiei.
UPDATE ORA 16:00 – UE va obliga companiile să împărtășească detalii despre acordurile privind gazele rusești
Uniunea Europeană va obliga țările să împărtășească detalii despre acordurile privind gazele rusești până în 2027, potrivit unor documente consultate de Reuters.
Comisia se pregătește să propună măsuri juridice pentru a stopa complet importurile de gaze rusești ale UE până la sfârșitul anului 2027 și pentru a interzice noi tranzacții cu gaze rusești până la sfârșitul acestui an.
UPDATE ORA 15:00 – Rusia critică Israelul după atacul asupra Iranului
Rusia a criticat Israelul în urma unui atac asupra Iranului, un aliat-cheie al Moscovei.
„Rusia este îngrijorată și condamnă escaladarea bruscă a tensiunilor dintre Israel și Iran”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, pentru mass-media de stat.
Rusia și Iranul s-au apropiat în ultimii ani, iar Vladimir Putin și președintele iranian Masoud Pezeshkian au aprofundat legăturile militare dintre țările lor în ianuarie, când au semnat un pact de parteneriat strategic pe 20 de ani.
UPDATE ORA 14:00
Armata Ucrainei a afirmat că pierderile de trupe rusești au ajuns la un milion.
Din acest milion de soldați uciși sau răniți, Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei a declarat că mai mult de jumătate din aceste pierderi – peste 628.000 – au avut loc în ultimul an și jumătate.
„Acesta este prețul pe care inamicul îl plătește pentru declanșarea unui război sângeros în Ucraina”, au declarat forțele armate.
UPDATE ORA 13:00
UE a transferat Ucrainei asistență macrofinanciară în valoare de 1 miliard de euro, a declarat von der Leyen.
UPDATE ORA 12:00
Numărul persoanelor strămutate care ajung în regiunea Sumi din Ucraina, afectată de război, este în creștere, a declarat Kateryna Arisoi, șefa Pluriton, o organizație neguvernamentală care administrează un adăpost pentru persoanele strămutate intern.
„Vedem cum linia frontului se îndreaptă încet spre Sumi”, a spus ea. „Până în prezent, evacuarea a fost ordonată în peste 200 de așezări”.
Săptămâna trecută, un atac cu rachete rusești asupra orașului Sumi a ucis trei persoane și a rănit 28, inclusiv trei copii, deteriorând totodată mai multe clădiri.
UPDATE ORA 11:00
Zelenski a anunțat că Kievul încearcă să stimuleze investițiile pentru infrastructura de apărare aeriană a Ucrainei.
„Avem unele arme încă în curs de dezvoltare, unele sisteme au fost deja dezvoltate și încercăm să asigurăm mai multe fonduri pentru producția de masă”, a declarat Zelenski.
„Acestea includ diverse tipuri de drone interceptoare, printre altele”.
El a spus că „nu va dezvălui ce sisteme sunt situate unde sau ce instalații energetice protejează”.
UPDATE ORA 10:00
Forțele ruse încearcă probabil să niveleze liniile de front în direcțiile Novopavlivka și Kurakhove pentru a avansa în oblastul Dnipropetrovsk, unde ofensiva Moscovei a luat viteză în ultimele zile, a declarat un think tank cu sediul la Washington.
„Forțele ruse au trecut pentru prima dată granița regiunii Donețk-Dnipropetrovsk la nord-vest de Horikhove (la nord-vest de Ukrainka și la sud-est de Novopavlivka) începând cu 9 iunie și probabil că vor încerca să obțină noi avansuri pentru a nivela salientele actuale de lângă Horikhove și Novoukrainka”, a declarat Institute for the Study of War.
UPDATE ORA 9:00
Miniștrii de externe din marile țări europene au declarat că sunt pregătiți să intensifice presiunile asupra Rusiei în cadrul unei reuniuni la Roma.
La reuniune au participat oficiali din Franța, Germania, Italia, Polonia, Spania, Marea Britanie și Uniunea Europeană.
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, și un reprezentant ucrainean s-au alăturat, de asemenea, discuțiilor.
„Ne-am reiterat disponibilitatea de a ne intensifica presiunea asupra Rusiei, deoarece aceasta continuă să refuze angajamente serioase și credibile, inclusiv prin sancțiuni suplimentare și prin combaterea eludării acestora”, se arată în declarația miniștrilor de externe.
UPDATE ORA 8:00
„Forțele ruse au trecut pentru prima dată granița regiunii Donețk-Dnipropetrovsk la nord-vest de Horikhove (la nord-vest de Ukrainka și la sud-est de Novopavlivka) începând cu 9 iunie și vor încerca probabil să obțină noi avansuri pentru a egaliza salientele actuale din apropierea Horikhove și Novoukrainka”, a declarat Institutul pentru studiul războiului.
UPDATE ORA 7:00
Forțele ruse au bombardat Ucraina cu drone și alte arme, omorând trei persoane și rănind multe altele, în ciuda presiunilor internaționale pentru a accepta o încetare a focului, au declarat ieri oficialii.
Potrivit forțelor aeriene ucrainene, Rusia a lansat un baraj de 63 de drone și momeli asupra Ucrainei peste noapte. Aceasta a declarat că apărarea aeriană a distrus 28 de drone, în timp ce alte 21 au fost blocate.
ȘTIREA INIȚIALĂ
Rusia a pierdut peste un milion de soldați în Ucraina de la începutul invaziei sale la scară largă, a susținut armata ucraineană.
Afirmația Statului Major General al forțelor armate ucrainene este în conformitate cu estimările serviciilor de informații occidentale și subliniază prețul uriaș plătit de Moscova pentru invazia sa de trei ani.
Într-o declarație publicată joi pe X, Ministerul Apărării din Marea Britanie a declarat că Rusia are peste un milion de victime, inclusiv aproximativ 250.000 de morți de când a lansat invazia pe 24 februarie 2022. Ministerul Apărării a declarat că cifrele evidențiază „costul devastator pe care Putin îl provoacă poporului”.
Rusia a raportat ultima dată victimele militare la începutul războiului, când a declarat că aproximativ 6.000 de soldați au fost uciși. Cifrele vin în contextul în care ambele părți au continuat să facă schimb de prizonieri de război grav răniți joi, ca parte a unui acord încheiat în timpul discuțiilor de la Istanbul.