Sari la continut
Government

MApN semnează contracte de peste 5,6 miliarde de euro pentru modernizarea Armatei României prin programul SAFE

Mapn
  • Ministerul Apărării Naționale a semnat contracte de peste 5,6 miliarde de euro în cadrul programului european SAFE, pentru modernizarea Armatei României și accelerarea procesului de înzestrare militară.
  • Achizițiile includ 298 de mașini de luptă ale infanteriei, sisteme antiaeriene și anti-dronă, muniție de calibru 35 mm AHEAD și echipamente navale (nave de patrulare și vedete de intervenție).
  • Scopul proiectelor este consolidarea capacităților de apărare ale României, creșterea protecției împotriva amenințărilor aeriene și maritime și întărirea securității regionale în cadrul NATO și UE.

Ministerul Apărării Naționale (MApN) a anunțat că, prin Direcția Generală pentru Armamente, a semnat vineri, 29 mai, mai multe contracte de achiziție militară în cadrul programului european „Acțiunea pentru Securitatea Europei” (SAFE), valoarea totală a acestora depășind 5,6 miliarde de euro, fără TVA.

Cel mai important dintre contracte vizează furnizarea a 298 de mașini de luptă ale infanteriei pe șenile și derivate, de către compania Rheinmetall Automecanica SRL. Acordul-cadru are o valoare de 3,337 miliarde de euro și urmărește dotarea batalioanelor de infanterie grea din cadrul Forțelor Terestre Române cu echipamente moderne, necesare îndeplinirii misiunilor specifice.

Totodată, MApN a semnat un contract în valoare de aproape 982 de milioane de euro cu Rheinmetall Italia S.p.A. pentru achiziția unor sisteme avansate de apărare antiaeriană și anti-dronă. Contractul include șapte sisteme SKYNEX, două sisteme SKYRANGER 35 și două sisteme Millenium, destinate protejării forțelor militare, infrastructurii critice și navelor împotriva amenințărilor aeriene, inclusiv a dronelor.

În domeniul naval, compania NVL B.V. & Co. KG, parte a grupului Rheinmetall AG Germania, va furniza două nave de patrulare maritimă și două vedete de intervenție pentru scafandri, în baza unui contract evaluat la 920 de milioane de euro. Potrivit MApN, aceste achiziții vor contribui la consolidarea securității frontierelor maritime ale României, Uniunii Europene și NATO.

De asemenea, Ministerul Apărării a încheiat un contract cu Rheinmetall Waffe Munition GmbH pentru achiziția a 401.760 de lovituri de muniție calibru 35 mm AHEAD. Valoarea contractului este de aproape 450 de milioane de euro, iar muniția este destinată combaterii țintelor aeriene, inclusiv a dronelor.

Reprezentanții MApN au precizat că semnarea contractelor a avut loc în termenul prevăzut de Regulamentul SAFE, respectiv până la data de 30 mai 2026. Instituția a subliniat că finalizarea procedurilor a presupus depășirea unor provocări de natură procedurală și comercială, într-un context regional de securitate complex și în condițiile necesității accelerării procesului de modernizare a Armatei României.

Programul SAFE reprezintă unul dintre principalele instrumente europene de sprijin pentru consolidarea capacităților de apărare ale statelor membre, iar proiectele aprobate pentru România urmăresc creșterea nivelului de pregătire și interoperabilitate a forțelor armate în cadrul NATO și al Uniunii Europene.

Etichete: Aleph News, apărare, investiții, mapn, romania, stirile aleph news, știrile Aleph News