Sari la continut
Government

Ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu: „Drona care a intrat în spaţiul aerian românesc s-a prăbuşit singură. Mi-aş fi dorit ca piloții să o dea jos, dar n-au reușit”

  • Două drone rusești au intrat în spațiul aerian românesc azi. Una a fost pierdută pe radar, alta a căzut în Vaslui
  • Patru aeronave de vânătoare au urmărit drona rusă timp de două ore, deasupra României
  • Una dintre drone s-a prăbușit în Puiești, Vaslui, în curtea unui localnic
  • Ministrul Moșteanu spune că piloții aveau „ok” pentru doborârea dronei, dar nu au făcut-o
  • MApN: De la începutul războiului au avut loc 13 pătrunderi neautorizate de drone în România
  • MApN: Au existat 40 de astfel de situații când fragmente de drone au ajuns pe teritoriul național
  • România are legislație pentru doborârea dronelor. Ultima decizie o iau piloții
  • În CSAT, s-a discutat despre pregătirea românilor pentru un conflict de amploare

Drona care a intrat în spaţiul aerian românesc s-a prăbuşit singură, în zona localităţii Puieşti, jud. Vaslui, și nu avea încărcătură explozivă, spune ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu.

Moșteanu spune că şi-ar fi dorit ca militarii să doboare drona. Nu este clar dacă drona a căzut în zonă locuită sau pe câmp.

„Nu au tras în ea şi probabil ori a rămâs fără combustibil, ori a pierdut comanda. La şapte fără un minut a fost semnalată intrarea în spaţiul aerian”, a spus Ministrul Apărării.

Întrebat dacă această dronă putea fi distrusă, Moşteanu a răspuns: „Putea fi distrusă dacă se întrunau toate condiţiile…piloţii trebuiau să vadă, să angajeze, să blocheze pe radar şi să poată tragă în ea cu o rachetă. Dacă se întrunau aceste condiţii, ar fi putut fi dat de jos. Iată că n-au reuşit, din nou. Mi-aş fi dorit să o dea jos. Mi-aş fi dorit să o dea jos, evident. Şi dânşii cu siguranţă şi-ar fi dorit să o poată da jos, în siguranţă”, a declarat astăzi Ministrul Apărării.

Ieri, într-o altă serie de declarații surprinzătoare, Moșteanu a justificat de ce nu sunt desecretizate ajutoarele pentru Ucraina: „Trebuie să-i apărăm pe români de războiul hibrid”.

Etichete: Aleph News, aparare, donald trump, drona, ionut mosteanu, minister, ministrul apararii, mosteanu, puiesti, razboi, romania, rusia, rusia ucraina, spatiu aerian romanesc, stirile aleph news, știrile Aleph News, sua, ucraina, Vaslui