- NATO își consolidează apărarea flancului estic după incidentele provocate de Rusia în România și Polonia. Spania trimite la Baza Mihail Kogălniceanu șapte avioane F-18, trei elicoptere NH-90, un avion A400M și aproximativ 200 de militari.
- Elicopterele NH-90 vor avea misiuni dedicate combaterii dronelor.
- Avioanele F-16 ale Forțelor Aeriene Române își încheie misiunea din Lituania și revin în țară. Turcia desfășoară cinci avioane F-16 și aproximativ 80 de militari în Estonia.
- Italia trimite patru avioane Eurofighter Typhoon și peste 100 de militari în Lituania. NATO trece de la misiuni de poliție aeriană la un sistem extins de apărare împotriva dronelor și rachetelor.
- Alianța afirmă că obiectivul este întărirea descurajării și protejarea spațiului aerian al statelor membre de pe flancul estic.
NATO își întărește prezența militară pe flancul estic, după incidentele recente provocate de Rusia, inclusiv doborârea a trei drone pe teritoriul României și impactul unei rachete rusești în Polonia. Alianța a anunțat desfășurarea unor noi capabilități aeriene în România, Estonia și Lituania, într-o misiune extinsă de apărare a spațiului aerian.
Una dintre cele mai importante măsuri vizează România. Spania va trimite la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu șapte avioane de vânătoare F-18, trei elicoptere NH-90 dedicate combaterii dronelor, un avion de transport A400M pentru sprijin logistic și aproximativ 200 de militari ai Forțelor Aeriene Spaniole.
În același timp, avioanele F-16 ale Forțelor Aeriene Române, aflate în misiune în Lituania din primăvara acestui an, vor reveni în țară.
Potrivit NATO, desfășurarea marchează trecerea de la clasica misiune de poliție aeriană la un sistem extins de apărare aeriană integrată, capabil să răspundă nu doar aeronavelor, ci și dronelor, rachetelor de croazieră și rachetelor balistice.
„Scopul nostru este clar: să contribuim la descurajarea aliată, să protejăm spațiul aerian al NATO și să consolidăm poziția Alianței pe flancul estic”, a transmis NATO. Același mesaj a fost reiterat și de comandantul detașamentului spaniol, locotenent-colonelul Alberto Calvo, care a subliniat că apărarea colectivă reprezintă „o responsabilitate zilnică ce necesită prezență, pregătire și credibilitate”.
Pe lângă întărirea dispozitivului din România, Turcia va desfășura pentru prima dată cinci avioane F-16 și aproximativ 80 de militari în Estonia, iar Italia va trimite patru avioane Eurofighter Typhoon și peste 100 de militari în Lituania, preluând misiunile aliaților care au asigurat până acum securitatea spațiului aerian baltic.
Noua desfășurare face parte din operațiunea „Eastern Sentry”, activată de NATO pentru consolidarea sistemului integrat de apărare aeriană și antirachetă al Alianței, în contextul deteriorării situației de securitate din regiunea Mării Negre și de pe flancul estic.