Sari la continut
Government

NATO nu va participa la Operațiunea Epic Fury lansată de SUA-Israel împotriva Iranului, anunță Mark Rutte. Ce spune Secretarul General despre atacurile americano-israeliene

NATO nu va participa la Operațiunea Epic Fury lansată de SUA-Israel împotriva Iranului, anunță Mark Rutte. Ce spune Secretarul General despre atacurile americano-israeliene
Pre-summit press conference by NATO Secretary General Mark Rutte
  • SUA-Israel au lansat Operațiunea Epic Fury împotriva Iranului pe 28 februarie
  • Trump: „Vom distruge rachetele, industria de rachete și marina Iranului. Ne vom asigura că teroriștii din regiune nu mai pot destabiliza regiunea sau lumea”
  • Ayatollahul Iranului Ali Khamenei, precum și întreaga comandă militară iraniană, au fost uciși în Operațiunea SUA-Israel
  • Iranul a ripostat prin atacarea Israelului și a mai multor baze americane din Orientul Mijlociu, inclusiv din Qatar, Emiratele Arabe Unite, Bahrain și Kuwait.
  • Iranul amenință că răspunsul său va fi „zdrobitor”

Secretarul General al NATO, Mark Rutte, a lăudat operațiunile militare americane și israeliene împotriva Iranului, afirmând că „acestea degradează capacitatea Teheranului de a obține arme nucleare și rachete balistice”, însă a precizat că Alianța NATO însăși nu va fi implicată, potrivit Reuters.

„Este cu adevărat important ce face SUA aici, împreună cu Israelul, pentru că elimină, degradează capacitatea Iranului de a pune mâna pe capabilități nucleare, capabilități de rachete balistice”, a declarat Rutte pentru postul german ARD, la Bruxelles.

„Nu există absolut niciun plan ca NATO să fie atras în asta sau să facă parte din ea – în afară de aliații individuali care fac ce pot pentru a sprijini ceea ce fac americanii împreună cu Israelul”, a adăugat el.

Operațiunea Epic Fury, lansată de SUA alături de Israel pe 28 februarie, la ordinul lui Trump, a început după ce Iranul a refuzat să accepte condițiile Statelor Unite pentru un acord nuclear, prin care să renunțe total la programul său nuclear și de rachete care amenință Europa, SUA, Israelul și alte țări din Orientul Mijlociu.

Iranul a ripostat prin atacarea Israelului și a mai multor baze americane din Orientul Mijlociu, inclusiv din Qatar, Emiratele Arabe Unite, Bahrain și Kuwait.

În prima zi a Operațiunii Epic Fury, Statele Unite și Israelul au reușit să-l ucidă pe Liderul Suprem al Iranului, Ali Khamenei, și alți oficiali iranieni de rang înalt, inclusiv comandantul Gărzilor Revoluționare Iraniene și Ministrul Apărării din Iran.

Trump a spus că Operațiunea Epic Fury împotriva Iranului va continua cu „toată forța” atât cât este nevoie, până când SUA și Israelul își ating toate obiectivele – care includ eliminarea completă a Regimului iranian și distrugerea programului nuclear iranian și de rachete.

De la început, am presupus că Operațiunea va dura 4-5 săptămâni, dar avem capabilități care pot suporta mai mult timp această operațiune. Nu ne plictisim de această operațiune. Eu nu mă plictisesc”, a spus Trump.

Totodată, Trump a spus că nu exclude trimiterea de trupe terestre în Iran, „dacă va fi necesar”.

Etichete: Aleph News, alianta nord atlanica, donald trump, Mark Rutte, Rutte, secretar general nato, Secretarul general al NATO, stirile aleph news, știrile Aleph News, sua