- Purtătorul de cuvânt al PSD, Lucian Romașcanu, susține că social-democrații nu cred că este necesară prelungirea stării de alertă la nivel național.
- Romașcanu spune că ar trebui instituite stări de alertă locală, în zonele unde se înregistrează multe cazuri de COVID-19.
- Purtătorul de cuvânt PSD acuză Guvernul PNL că se folosește de pandemia de coronavirus în interes propriu, pentru a mai face rost de bani.
Social-democraţii nu cred că este necesară prelungirea stării de alertă la nivel național. Ei au sesizat, deja, Curtea Constituțională, pe motiv că Guvernul nu a cerut încuviinţarea Parlamentului pentru prelungire.
Advertisment
„Din ştiinţa mea, a fost deja sesizată Curtea, aşteptăm data la care se va pronunţa. (…) Nu ar trebui prelungită starea de alertă la nivel național, ci ar trebui declanşată stare de alertă locală”, a spus Lucian Romașcanu, purtătorul de cuvânt al PSD.
Social-democratul susține că Guvernul foloseşte în interes propriu pandemia, pentru a mai face rost de bani.
Recomandări
„Ca să justifice deciziile din pandemie, inclusiv tunurile financiare, ori numirile clientelare, Guvernul PNL are nevoie să arate că lucrurile sunt mai grave decât sunt în realitate pentru a continua aceste acţiuni. (…) Firmele prietene au făcut stocuri de măşti de protecţie pentru 2 stări de alertă, probabil”, a mai spus Romașcanu.
- LIVE UPDATE. Război în Ucraina, ziua 885. Avioane de luptă americane interceptează bombardiere rusești și chinezești cu capacitate nucleară în apropierea coastei Alaskăi
- LIVE UPDATE. Război în Israel, ziua 295. Biden îi mulțumește Regelui Abdullah al II-lea pentru eforturile Iordaniei de ajutorare în Gaza
- Muzeul de Ceară din Dublin retrage figura lui Sinéad O’Connor după o zi. Opera a stârnit reacții neagtive și critici din partea familiei și a fanilor
- Trump anunță că se întoarce în Pennsylvania pentru un miting „mare și frumos”, după tentativa de asasinat: „Ce zi o să fie!”
- Portretul dispărut al lui Henric al VIII-lea a fost descoperit după ce un istoric l-a observat în fundalul unei postări pe X
Partenerii noștri