Sari la continut
Government

Putin vorbește despre planul de pace elaborat de SUA și Ucraina la Geneva: „Poate reprezenta baza unor acorduri viitoare. Nu vom semna niciun acord cu actuala conducere ucraineană ilegitimă”. Președintele rus invită Europa la negocieri privind securitatea continentului

Putin vorbește despre planul de pace elaborat de SUA și Ucraina la Geneva: „Poate reprezenta baza unor acorduri viitoare. Nu vom semna niciun acord cu actuala conducere ucraineană ilegitimă”. Președintele rus invită Europa la negocieri privind securitatea continentului
  • SUA și Ucraina au elaborat un nou plan de pace în 19 puncte, însă cele mai sensibile elemente vor fi decise de Donald Trump și Volodimir Zelenski.​
  • Planul anterior în 28 de puncte, elaborat de oficialii americani și ruși, a fost respins de ucraineni și europeni deoarece încălca linii roșii ale Ucrainei – cum ar fi cedarea de teritorii, interzicerea aderării la NATO și limitarea dimensiunii armatei ucrainene.
  • La negocierile de la Geneva, echipele SUA și Ucraina au avut discuții intense, dar productive, ajungând la o nouă variantă a planului de pace care ține cont de cerințele ucrainenilor.
  • Punctele cele mai controversate, precum problemele teritoriale și relațiile NATO-Rusia-SUA, au fost lăsate în „paranteze” și vor fi decise de Președinți.​

Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi că schița planului de pace elaborat de Statele Unite și Ucraina ar putea constitui baza unor acorduri viitoare pentru încheierea conflictului din Ucraina, dar că, în caz contrar, Rusia va continua lupta, scrie Reuters.

În general, suntem de acord că acesta poate fi baza unor acorduri viitoare” a afirmat Putin, menționând că varianta planului discutată de SUA și Ucraina la Geneva a fost transmisă Rusiei.

Putin a declarat că „Statele Unite iau în considerare poziția Rusiei, dar există încă aspecte care trebuie discutate”.

Putin: Trebuie să discutăm serios

„Înainte de vizita mea în Alaska, am discutat despre condiții cu negociatorii americani, iar ulterior a apărut această listă de posibile acorduri în 28 de puncte. În general, suntem de acord că acest plan poate reprezenta baza acordurilor viitoare. Dar ar fi nepoliticos din partea mea să vorbesc despre niște versiuni finale – pentru că nu există. Unele lucruri sunt cruciale. Și în ansamblu vedem că partea americană, în unele puncte, ține cont de poziția noastră, care a fost discutată înainte și după Summit-ul Alaska. Dar sunt unele puncte unde trebuie neapărat să ne așezăm și să discutăm serios câteva lucruri specifice. Trebuie să punem totul în limbajul diplomației. Delegația americană va fi la Moscova săptămâna viitoare”, a declarat Putin.

Putin: „Nu avem planuri agresive față de Europa”

Președintele rus a adăugat că, dacă Europa dorește o garanție că nu va fi atacată, Rusia este gata să ofere o astfel de garanție: „E de râs și o minciună totală că Rusia are astfel de intenții”.

„Să discutăm împreună problemele securității europene. Dacă Vestul – să-i numim încă o dată, parteneri – vreți asta acum, vă rog, suntem gata să discutăm. Realizăm că trebuie să stăm jos și să discutăm serios. Fiecare cuvânt contează”, a spus Putin.

Putin: Luptele vor înceta când forțele ucrainene se retrag

„Forțele ucrainene trebuie să se retragă din teritoriile pe care le controlează, apoi luptele vor înceta. Dacă nu se retrag, atunci vom realiza acest lucru prin mijloace militare. Atât”, a spus Putin, precizând că trupele ruse avansează în Ucraina cu o viteză mai mare.

Putin consideră conducerea ucraineană ilegitimă, motiv pentru care este legal imposibil să se semneze vreun acord cu Ucraina, astfel că este important ca orice înțelegere să fie recunoscută de comunitatea internațională – inclusiv recunoașterea câștigurilor teritoriale ale Rusiei în Ucraina.

De asemenea, Putin a respins sugestia că trimisul special al lui Trump, Steve Witkoff, ar fi favorizat Rusia în negocierile pentru pace în Ucraina, caracterizând această idee drept „o prostie”.

Etichete: alaska, Aleph News, cedare, donald trump, plan de pace, putin, rusia, rusia ucraina, rusia ucraina conflict, rusia ucraina razboi, știrile Aleph News, stirile aleph news, sua, teritorii, trump, ucraina, vladimir putin, volodimir zelensky, zelensky