- 4.500 de români din SUA îi fac campanie lui Trump pe Facebook
- Susținătorii români ai lui Donald Trump s-au mobilizat pe rețelele sociale
- Unii și-au pus bannerul de campanie pe poarta casei, iar alții umblă cu sloganul șefului de la Casa Albă pe șapcă
Trump are cel puțin 4.500 de susținători români.
”Artista, dolarii și ardelenii”, cum zicea filmul, a devenit în 2020 ”Trump, dolarii și românii”. Ai crede că președintele care vrea gard împotriva migranților, nu-i pe placul celor care au plecat în căutarea visului american. Ei bine, ei contrazic această teorie.
Și-au făcut grup pe Facebook – Romanians for Trump – și au intrat în campanie electorală. Foarte activi în bula lor – oamenii îl cer pe Trump încă 4 ani. Uite ce zic: „n-am fugit de socialism ca s-ajung să-l votez în America!“.
Alții și-au pus bannerul de campanie pe poarta casei. Spun că nu prea mai primesc corespondența de atunci. Nu se sfiesc nici să umble cu sloganul șefului de la Casa Albă pe șapcă.
- Trump anunță că amână atacurile asupra Iranului programate pentru marți, la cererea aliaților din Orientul Mijlociu: „Dacă nu ajungem la un acord, am instruit Armata SUA să pregătească o ofensivă completă, de amploare”
- Nominalizările Premiilor Orwell au fost anunţate: „Claritatea prozei și curajul intelectual au stat la baza alegerilor din acest an”
- SUA prelungesc suspendarea sancțiunilor privind exporturile de petrol rusesc cu încă 30 de zile
- Raport Knight Frank Wealth 2026: România a înregistrat, în ultimii 5 ani, una dintre cele mai ridicate rate de creştere a numărului persoane cu averi de peste 30 milioane dolari la nivel global
- Muzeele își deschid porțile pentru vizitatori de Ziua Internațională a Muzeelor. Află ce evenimente speciale sunt pregătite pentru publicul larg