- Ucraina a lansat atacuri asupra unor ținte din Rusia folosind rachete americane cu rază lungă de acțiune ATACMS.
- Președintele rus Vladimir Putin a amenințat că orice atac cu rachete cu rază lungă asupra Rusiei va primi un răspuns „uluitor”.
- Statul Major ucrainean: „Acesta este un eveniment important care subliniază angajamentul neclintit al Ucrainei față de suveranitatea sa”.
Ministerul Apărării al Rusiei a acuzat miercuri forțele ucrainene de lansarea a patru rachete ATACMS fabricate în SUA asupra orașului sudic rus Voronej, într-o tentativă de atac asupra unor ținte civile, potrivit Reuters.
Armata Ucrainei a afirmat marți că a atacat ținte militare din Rusia cu rachete ATACMS furnizate de SUA, calificând acest eveniment drept un „progres semnificativ”.
Ucraina a primit aceste sisteme în 2023, dar li s-a permis inițial să le folosească doar pe propriul teritoriu, din care aproape o cincime este controlată de Rusia.
Ministerul rus al Apărării a spus pe Telegram că „echipajele rusești ale sistemelor de apărare aeriană S-400 și sistemele de rachete și tunuri Pantsir au doborât toate rachetele ATACMS”.
Resturile căzute din rachetele distruse au avariat acoperișurile unui azil de bătrâni și al unui orfelinat din Voronej, precum și o casă, adăugând că nu au existat victime sau răniți în rândul civililor.
Ministerul a publicat imagini cu piese ale rachetelor și a declarat că forțele de recunoaștere aeriană au identificat regiunea Harkov ca locul de lansare al rachetelor ATACMS.

Rusia a anunțat că a lansat rachete Iskander-M pentru a distruge două lansatoare multiple de rachete ucrainene.
Ucraina a mai atacat teritorii rusești cu rachete ATACMS fabricate în SUA în luna ianuarie, lansând șase rachete asupra regiunii Belgorod din Rusia.
După ce Ucraina a lansat anul trecut rachete ATACMS americane și Storm Shadow britanice în Rusia, Putin a ordonat lansarea unei rachete hipersonice asupra Ucrainei.
Mai mult, după ultima vizită a lui Zelenski la Casa Albă, în care Președintele ucrainean i-a cerut lui Trump să furnizeze Ucrainei rachete Tomahawk cu rază lungă de acțiune – pe care a refuzat să i le ofere – Putin a amenințat că orice atac ucrainean asupra Rusiei cu orice fel de rachete cu rază de lungă de acțiune va primi un „răspuns uluitor”.