- Spania a fost eliminată de pe lista ţărilor pentru care se instituie carantina pentru persoanele care sosesc în România
- Decizia a fost luată de Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă
- Persoanele care vin din Spania urmau să fie carantinate la domiciliu, timp de 14 zile, începând de marţi, după ce CNSU a actualizat lista țărilor din zona galbenă
Spania a fost eliminată de pe lista ţărilor pentru care se instituie carantina pentru persoanele care sosesc în România, în urma unei decizii a Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, luată luni seara.
Potrivit deciziei, se aprobă eliminarea Spaniei de pe lista ţărilor pentru care se instituie măsura carantinei pentru persoanele care sosesc în România din ţările / zonele de risc epidemiologic ridicat.
„Instituirea carantinei pentru persoanele care sosesc în România din ţările / zonele de risc epidemiologic ridicat se adoptă prin hotărâre a Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, pe baza situaţiei emise de Centrul European de Prevenire şi Control al Bolilor şi a propunerilor formulate de Institutul Naţional de Sănătate Publică, luând în considerare toate implicaţiile asupra domeniului sănătăţii publice. Pentru adoptarea Hotărârii Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă prevăzută la art.2 se analizează toate implicaţiile socio-economice generate de instituirea măsurii carantinei, formulate de autorităţile administraţiei publice centrale, potrivit domeniului de competenţă”, se arată în decizie.
Persoanele care vin din Spania urmau să fie carantinate la domiciliu, timp de 14 zile, începând de marţi, după ce Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP) a actualizat lista cu ţările din Zona galbenă, unde există un risc epidemiologic ridicat din cauza numărului mare de cazuri de COVID-19.
- Din criză de chip-uri, Apple face lobby la Administraţia Trump pentru a primi undă verde să cumpere cipuri de memorie de la CXMT, o companie chineză pe care Pentagonul a inclus-o pe o listă neagră
- INS: Turiștii străini veniți în România în interes de afaceri au cheltuit peste 800 de milioane de lei în primul trimestru din 2026
- Valul de canicula din Europa este asociat cu peste 1.300 de decese, spune directorul OMS. România intră sub cod roșu de caniculă, cu temperaturi de până la 41°C
- VIDEO. David Popovici a câștigat medalia de aur și la proba de 200 de metri liber la Trofeul Sette Colli de la Roma
- Trendul „World Cup Makeup” cucerește TikTok. Mii de fete creează machiaje inspirate de drapelul țării pe care o susțin