- Guvernul se reunește miercuri în ședință, la Palatul Victoria
- Surse politice au declarat că starea de alertă ar putea fi prelungită pentru încă 30 de zile
- Actuala etapă a stării de alertă se încheie în data de 16 iulie
Guvernul ar urma să se reunească miercuri în şedinţă de urgenţă pentru a prelungi starea de alertă cu încă 30 de zile, potrivit unor surse politice. Actuala etapă a stării de alertă se încheie pe data de 16 iulie.
Regulile ce vor fi valabile în noua etapă a stării de alertă vor fi stabilite în şedinţa Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă.
Guvernul nu are nevoie de încuviinţarea Parlamentului pentru a prelungi starea de alertă.
Ministrul Sănătăţii a declarat recent că „prelungirea stării de alertă este aproape iminentă”.
Acesta a menţionat luni că România a ratat o nouă fază de relaxare de la 1 iulie, din cauza numărului mare de noi cazuri de îmbolnăvire. Marti, Grupul de Comunicare Strategică a anunţat 637 de noi cazuri de îmbolnăvire şi 30 de decese cauzate de COVID-19, în ultimele 24 de ore.
- Adrian Sârbu: ȘTII, POȚI, FACI! Nu știi, nu poți, lași pe alții. Nicușor nu poate
- Curtea Constituțională din Cehia a decis că Președintele Petr Pavel poate participa la Summitul NATO
- Absolvenții de la Stanford își regândesc viitorul, pe măsură ce Inteligența Artificială transformă industria tech
- De ce tot mai mulți angajați refuză promovările bine plătite? „Job-dropping”, noul fenomen în corporații
- Un pergament antic care a ars în erupția Vezuviului, acum 2.000 de ani, a fost „readus la viață” de Inteligența Artificială