- Țările baltice au semnat un acord pentru a planifica în comun evacuări în masă în caz de criză.
- Măsura vine pe fondul temerilor privind securitatea în regiunea baltică, în contextul războiului Rusiei împotriva Ucrainei.
- Miniștrii de interne din Lituania, Letonia și Estonia au convenit să partajeze date despre capacitatea de evacuare și coridoarele posibile.
- Acordul prevede schimb rapid de informații și monitorizarea principalelor puncte de trecere a frontierei.
Vineri, țările baltice au semnat un acord prin care se angajează să planifice în comun evacuări în masă, pe fondul amenințării președintelui rus Vladimir Putin care planează asupra regiunii.
Advertisment
Lituania, Letonia și Estonia planifică împreună evacuări de masă
Miniștrii de interne din Lituania, Letonia și Estonia s-au angajat să elaboreze planuri comune de evacuare în masă, să eficientizeze schimbul de informații și să se asigure că grupurile vulnerabile nu sunt lăsate în urmă în timpul evacuărilor.
Vor fi partajate date privind capacitatea de evacuare, posibile coridoare de evacuare și starea principalelor puncte de trecere a frontierei, pe fondul temerilor crescânde cu privire la situația de securitate din regiunea baltică, în contextul în care Putin continuă să ducă războiul împotriva Ucrainei.
Recomandări
„Procedurile clare sunt esențiale, la fel ca și schimbul rapid de informații”, a declarat ministrul de interne al Lituaniei, Vladislav Kondratovič, într-un comunicat de presă. Acest lucru ar asigura o implementare rapidă a măsurilor și ar garanta că nu va exista panică înainte și în timpul unei crize.
„Este important ca țările baltice să mențină o abordare unitară și să coordoneze acțiunile atunci când apar amenințări, pentru a asigura siguranța populației noastre, în special în cazul unei evacuări pe scară largă”, a spus el.
Citește și
- Armata americană sărbătorește 250 de ani cu o paradă uriașă care coincide cu ziua de naștere a lui Donald Trump
- Iran răspunde cu rachete la atacul Israelului. Benjamin Netanyahu îndeamnă iranienii să se opună regimului: „Nu vom permite să obțină arma nucleară”
- Președintele ia în calcul varianta unui Guvern tehnocrat. Anca Dragu, Delia Velculescu și Ionuț Dumitru sunt printre numele vehiculate pentru funcția de Premier
Partenerii noștri