- Gheorghiță: „Niciun medic din centrele de vaccinare nu și-a primit banii”
- Ministerul Sănătății: „Personalul medical va fi plătit începând de săptămâna viitoare”
- Vor fi achitate și cheltuielile de organizare a centrelor de vaccinare
Gheorghiţă i-a reproşat, Voiculescu s-a conformat. Va plăti de săptămâna viitoare personalul medical din centrele de vaccinare. Ministerul Sănătăţii va achita şi cheltuielile de organizare a centrelor.
Ieri, Valeriu Gheorghiţă a reproşat Ministerului Sănătăţii că, de două luni, de când a început vaccinarea, personalul nu a primit niciun ban. Coordonatorii mai multor centre spun că medicii ar putea să renunțe să mai ia parte la campania de vaccinare.
TOP ARTICOLE
- Un virolog care a lucrat pentru Bill Gates avertizează că vaccinarea în masă ar putea fi „un pas mic împotriva virusului și o catastrofă pentru omenire”
- Diana Șoșoacă, un nou scandal în Parlament. Senatoarea a sunat la 112 și a spus că a fost „bruscată și lovită“. VIDEO
- Ministerul Sănătății a schimbat regulile în privința carantinei. Nu se mai ține cont doar de incidența infectărilor

Conform hotărârii de Guvern, un medic va primi 100 de lei pe oră, un asistent medical va primi 50 de lei pe oră, iar un registrator va primi 25 de lei pe oră. Pentru luna ianuarie și o parte din luna februarie, Ministerul Sănătății va plăti peste 4 milioane de lei.
Partenerii noștri