- Președintele Ucrainei, Zelenski, l-a înlocuit pe comandantul frontului estic după capturarea unui oraș strategic de către Rusia.
- Generalul Drapatyi preia comanda și va întări apărarea regiunii Donetsk, unde luptele continuă intens.
- Forțele ruse vizează în special orașul Pokrovsk, un important nod logistic în Donetsk.
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, l-a înlocuit pe comandantul frontului estic, cea mai intens disputată zonă de pe frontul războiului din Ucraina, după ce forțele ruse au capturat încă un oraș strategic în acea regiune, scrie Reuters
Advertisment
Brigadierul-general Andriy Hnatov a fost înlocuit de generalul-maior Mykhailo Drapatyi, comandantul general al forțelor terestre, care va păstra și atribuțiile sale anterioare. Hnatov va prelua un rol în coordonarea instruirii și comunicărilor.
Într-un discurs video de duminică seara, Zelenski a spus că schimbarea are scopul de a întări comanda trupelor din regiunea Donetsk. Donetsk, un câmp de luptă încă din 2014 și una dintre cele patru provincii pe care Rusia le revendică după invazia din 2022, a fost principala zonă de confruntări în ultimele 12 luni.
Recomandări
Luni, armata ucraineană a confirmat retragerea din orașul Velyka Novosilka din regiunea Donetsk, cu o zi după ce Rusia a anunțat că l-a capturat. Viktor Trehubov, purtătorul de cuvânt al forțelor ucrainene de pe frontul estic, a declarat că trupele ruse au intrat în oraș, dar luptele continuă la periferii.
Forțele ruse avansează încet dar constant în estul Ucrainei, într-un conflict de uzură care a dus la pierderi mari de ambele părți. În ultimele șase luni, Ucraina a reușit să recupereze și să păstreze o fâșie de teritoriu în interiorul Rusiei.
Generalul Drapatyi, în vârstă de 42 de ani, este respectat în armată și este creditat cu oprirea unei ofensive ruse în regiunea Kharkiv, anul trecut.
Deși Ucraina a obținut succesuri semnificative în primele etape ale războiului, forțele ucrainene sunt acum în mare parte pe apărare, după eșecul unui contraatac major în mijlocul anului 2023. Analiștii ucraineni estimează că Rusia a capturat anul trecut aproximativ 3.000 de kilometri pătrați de teritoriu.
Cu războiul care se apropie de al treilea an, Ucraina se confruntă cu un număr insuficient de soldați și cu trupe epuizate. Guvernul a încercat să rezolve problema prin reducerea vârstei de recrutare de la 27 la 25 de ani și prin introducerea unor reguli mai stricte pentru cei care evită recrutarea, dar nu a acceptat încă să reducă și mai mult vârsta de recrutare pentru a întări efectivele.
Purtătorul de cuvânt al forțelor ucrainene, Trehubov, a spus că Pokrovsk, un important nod logistic din regiunea Donetsk, rămâne principalul obiectiv al Rusiei. Aproximativ 7.000 de persoane sunt încă în oraș, care înainte de invazie avea o populație de aproximativ 60.000 de locuitori.
Citește și
- Guvernul Ciolacu duce România în „junk”: Să nu ne trezim că trebuie să facem chetă pe Tik Tok ca să facem rost de bani
- Ostaticii eliberați din Gaza au fost ținuți în tuneluri luni de zile, spune un ofițer medical din Israel. În ce stare se află acum
- ÎCCJ, privind consumul de droguri pentru șoferi: Condamnările vor fi date în cazul în care substanțele afectează capacitatea persoanei de a conduce un vehicul
Partenerii noștri