• România a împrumutat 2,25 miliarde de euro pe 7 ani și 500 milioane de euro pe 14 ani pentru a finanța deficitul bugetar și a refinanța datoria publică.
  • Dacă susții examenele naționale anul acesta, îți vei putea vedea lucrarea fără a depune contestație. Măsura se aplică atât la Bacalaureat, cât și la Evaluarea Națională pentru clasa a VIII-a.
  • Au început lucrările pe Lotul 1 al Autostrăzii A0 Nord, singurul tronson din Autostrada Bucureștiului unde nu se începuseră șantierele.
  • Ce carte citești astăzi? Bookfest se întoarce la Timișoara. Ediția a XII-a are loc la Centrul Regional de Afaceri CRAFT până pe 30 martie.
  • Donald Trump spune răspicat „Ne trebuie Groenlanda”. Declarațiile președintelui SUA vin în cadrul unui podcast, în contextul în care urmează ca JD Vance să viziteze insula.
  • Tesla se extinde și pe piața din Arabia Saudită luna viitoare, protrivit companiei. Relația dintre Elon Musk și regat s-au îmbunătățit după neînțelegerea din 2018 privind o tentativă eşuată de retragere de la bursă a producătorului auto.
  • Grok AI face acum primul pas înafara platformei X. Inteligența Artificială creată de Elon Musk devine disponibilă utilizatorilor Telegram care plătesc abonamentul lunar Premium.
  • O rachetă folosită de Roger Federer în finala de la Roland Garros din 2011, pierdută în faţa lui Rafael Nadal, este scoasă la licitaţie. Licitația a început de la 15.000 de dolari și se încheie duminică.
  • Lady Gaga anunță un nou turneu. Mayhem Ball Tour va începe pe 3 aprilie și artista va concerta în Europa și Statele Unite. Biletele se pun în vânzare pe 31 martie.
  • Astăzi este Ziua Mondială a Teatrului. Această zi a fost inițiată în 1961 de Institutul Internațional de Teatru.

Recomandări

LUPTA PENTRU IRAN
TRUMP FACE LEGEA
CUM VA FI PACE ÎN UCRAINA?
DISCUȚIILE NUCLEARE ÎNCEP
PE LOCURI, FIȚI GATA, ON!
BIDEN E CRITICAT