• Două sutimi i-au lipsit lui David Popovici pentru a lua bronzul în finala probei de 200 m liber. Sportivul s-a clasat al patrulea, cu timpul de 1 minut, 44 de secunde și 68 de sutimi.
  • Popovici s-a calificat și în semifinale la proba de 100 de metri liber, după ce a obținut al optulea cel mai bun timp din calificări – 48 de secunde și 3 sutimi.
  • Robert Glință s-a clasat ultimul în proba de 100 de metri spate. Robert a terminat cu timpul de 52 de secunde și 95 de sutimi, la 97 de sutimi de campionul olimpic, Ev-gheni Rylov
  • Naționala de baschet feminin 3 la 3 a României a pierdut și cel de-al 6 -lea meci al turneului de la Tokyo. Tricolorele au fost învinse de Franța cu 22 la 12.
  • Sportivii de la Tokyo vor putea sta mai mult timp fără mască la festivitățile de premiere. Organizatorii au decis să le permită să rămână fără mască timp de 30 de secunde
  • Naomi Osaka a fost eliminată de la Tokyo în optimi. Marketa Von-drousova a învins-o pe Osaka în două seturi, scor 6-1, 6-4.
  • Japonezii au pornit o petiție prin care, pe 6 august, la Tokyo să fie comemorate victimele de la atazurile atomice de la Hiroshima și Nakasaki.
  • Karolina Pliskova, favorita numărul 5 a Jocurilor Olimpice de la Tokyo, a fost eliminată de Camila Giorgi, locul 61 WTA, cu scorul de 6-4, 6-2, în optimile de finală. Liderul WTA, Ashleigh Barty, a fost eliminată încă din primul tur.
  • Gimnasta americană Simone Biles s-a accidentat în finala pe echipe de la Tokyo pentru că a încercat să execute săritura „Amânar” și nu va mai participa la niciun aparat.