Știrile de la ora 22:00, prezentate de Raluca Maniță, 28 aprilie 2023

  • Președintele turc Recep Tayyip Erdogan și-a întrerupt vineri campania electorală pentru a treia zi la rând din cauza unui virus intestinal, cu 16 zile înainte de alegerile prezidențiale și legislative care se anunță puternic disputate.
  • Populația României a ajuns la 21,9 milioane de oameni la 1 ianuarie 2023, în scădere cu 0.4% față de aceeași perioada a anului trecut. Peste 51% sunt femei.
  • Opt elevi români au câștigat consursul anual NASA. Proiectul lor presupune mutarea omenirii pe Jupiter.
  • Minivacanța de 1 mai vine cu vreme bună și la mare și la munte. ANM nu explude ploile, dar vor fi scurte.
  • Din 3 milioane de copii doar 330.000 de copii reuşesc să citească şi să înţeleagă ceea ce citesc arată Raportul Naţional de Literaţie.
  • Mergi în vacanță în Spania? Canicula învăluie țara. Azi temperaturile au ajuns la 40 de grade celsius.
  • Jumătate dintre tinerii din generația Z nu vrea să părăsească doar România, ci și Europa.
  • Trump îl consideră pe Biden prea slab pentru o lume atât de mare. „Cum să se compare el cu Xi Jinping sau alți lideri europeni?”
  • 4 români din 10 aleg ore extreme de plecare – dimineata devreme sau noaptea tarziu. Trucul merită – obțin mai multe zile de vacanță.
  • Din acest weekend Calea Victoriei redevine pietonală. Dacă ieși la plimbare poți trece și pe la Weekend Sessions, la Muzeul Național de Artă.