• Miniștrii de Externe din țările NATO se întâlnesc de luni la București. Războiul din Ucraina și amenințarea Rusiei din Marea Neagră sunt printre subiectele aflate pe masa alianței.
  • România a avut cea mai mare creștere economică din UE între anii 2000 și 2022, de aproape 800%, arată un nou grafic.
  • Divizia istorică 101 Aeropurtată a Armatei SUA va face parte din detașamentul de parada de 1 decembrie ,”fiind prima dată după al Doilea Război Mondial când participă la o astfel de acțiune în Europa”.
  • Camilla, Regina Consoartă a Marii Britanii, pune capăt tradiției de a avea doamne de onoare, ea urmând să fie ajutată de „însoțitoarele Reginei”.
  • Vaticanul s-a oferit să organizeze negocieri între Ucraina și Rusia. Și Lukashenko cere Ucrainei să se așeze la masă și să negocieze cu Rusia fără precondiții.
  • Un grup de mame ale unor militari a lansat duminică o petiţie online, împreună cu o asociaţie, prin care cer retragerea armatei ruse din Ucraina, relatează CNN.
  • Mackenzie Scott, fosta soție a lui Jeff Bezos, a donat 2 miliarde de dolari anul acesta organizațiilor caritabile.
  • Germania și Spania au terminat la egalitate, 1-1. Morata a deschis scorul în repriza a doua, pentru ca Fullkrug să egaleze pe final de meci. Rezultatul o ajută pe Germania să rămână în cursa pentru calificarea în optimi.
  • Naționala Croație a câștigat meciul cu Canada, scor 4-1, din grupa F a CM din Qatar. Nord-americanii au deschis scorul în minutul 2, dar croații au marcat apoi de patru ori.