- Președinția cehă a UE a convocat miniștrii de Interne din România, Bulgaria și Croația, în 13 septembrie, pe tema aderării la Schengen.
- Rusia spune că livrările de gaze prin Nord Stream 1 nu vor fi reluate în totalitate până la ridicarea sancțiunilor.
- Franta va oferi gaz Germaniei si tarilor care îl solicită, in schimb va importa electricitate din est, spune Emmanuel Macron.
- Priti Patel a anunţat că va demisiona din funcţia de ministru de interne, după ce Liz Truss va prelua oficial funcţia de premier al Regatului Unit.
- Președintele Comisiei Europene, Ursula Von der Leyen promite sprijin sub formă de lichidităţi pentru producătorii de electricitate.
- Grecia vrea să folosească veniturile din turism pentru a acoperi subvențiile pentru facturile la electricitate.
- Londra începe să instaleze camere de supraveghere cu recunoaștere facială pentru securitatea cetățenilor
- Novaya Gazeta, unul dintre ultimele canale de știri independente din Rusia, a fost lipsit de licența de presă, și astfel, a primit interdicție să funcționeze.
- LeBron James și rapperii Drake și Future sunt acuzați într-un nou proces de 10 milioane de dolari că au furat „drepturile de proprietate intelectuală” ale filmului – „Black Ice”.
- „Spider-Man: No Way Home” a revenit, după nouă luni, pe prima poziţie în box office-ul nord-american.
TOP ARTICOLE
Partenerii noștri