Biserica din Deal de la Sighișoara este singurul monument gotic din Transilvania care are încă o criptă romanică . Corul este din secolul XIV-lea, lăcașul fiind în construcție la 1345, dar va fi desăvârșit ca biserică – hală între 1429 și 1483, având aspect de fortăreață cu un turn puternic pe Vest.
Advertisment
La exterior contraforturile au reprezerntări sculpturale cu Închinarea magilor și cu o remarcabilă imagine a Fecioarei , iar în interior se păstrează urme din pictura elegantă și atașată perspectivei a pictorului Valentin din 1483, reprezentând pe arhanghelul Mihail și din pictura de la 1488 a meșterului din Tirol Iakob Kedlinger cu elemente ale artei de șevalet.
Recomandări
Partenerii noștri
Pe cine ar putea alege Kamala Harris drept vicepreşedinte în cursa pentru alegerile din SUA Mediafax
Locul din România inclus de prestigioasa revistă TIME în topul celor mai frumoase 100 de locuri de vizitat din lume Ziarul Financiar