- Uber trebuie să declare șoferii ca angajați, a decis o instanță din California
- În prezent, șoferii sunt tratați precum niște colaboratori și nu s-ar putea bucura de protecția oferită de legislația muncii
- Uber are 10 zile să facă apel
Compania Uber, dar și Lyft, trebuie să-și declare șoferii ca angajați, a decis o instanță din California, informează BBC. În prezent, șoferii celor două companii activează sub forma unor colaborări, care le oferă libertatea de a lucra după propriul program și condiții, dar criticii atrag atenția că nu se pot bucura de protecția oferită de legislația muncii.
O noua lege din California arată că astfel de companii de ride-sharing trebuie să ofere concediu și concediu medical. Aceasta a intrat în vigoare la 1 ianuarie și are 3 criterii pentru a defini cine este angajat și cine este colaborator.
Uber și Lyft au declarat în repetate rânduri că nu trebuie să fie asimilate drept angajatori.
„Majoritatea șoferilor vor să lucreze independent, iar noi am făcut schimbări semnificative aplicației noastre pentru a ne asigura că respectăm legile Californiei”, a spus un purtător de cuvând al Uber.
Statutul șoferilor ar urma să fie supus la vot, în cadrul unui referendum, în luna noimebrie.
Cele două companii de ride-sharing au dreptul să facă apel în termen de 10 zile.
- Trump a ordonat Forțelor SUA să lanseze atacuri suplimentare asupra mai multor ținte iraniene, ca răspuns la încălcarea repetată a armistițiului: „Iranul nu va mai exista dacă va continua așa”
- Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, anunță că va demisiona în următoarele săptămâni
- BREAKING. David Popovici a câștigat medalia de aur în finala de 100 de metri liber, la Trofeul Settecolli de la Roma
- Președintele Israelului, Isaac Herzog, vine în România pe 29 iunie, la invitația lui Nicușor Dan
- Peste 1.600 de salvatori străini au ajuns în Venezuela pentru operațiunile de căutare și salvare, după cutremurele devastatoare. Peste 920 de oameni au murit