- Pompierii de la ISU care au acţionat în noaptea incendiului de la Colectiv vor fi audiaţi de procurori.
- Procurorii îi vor audia după ce au văzut modul haotic în care s-au organizat atunci când au ajuns la Colectiv.
- Anul trecut, în presă, au apărut înregistrări cu intervenţia pompierilor care erau ascunse vreme de 4 ani.
Pompierii de la ISU care au intervenit în noaptea incendiului din clubul Colectiv vor fi audiaţi în dosarul de la parchetul militar. Dosarul a fost deschis după ce au apărut în presă înregistrări cu modul haotic în care au acţionat pompierii în primele minute de la sosirea la Colectiv.
Audierile vor avea loc la serviciul Omoruri de la Poliţia Capitalei, au precizat pentru MEDIAFAX, surse judiciare. Se fac cercetări inclusiv pentru profanare de cadavre, după ce un militar ar fi înjurat un tânăr mort în incendiu.
De asemenea, procurorii militari fac cercetări şi pentru sustragere sau distrugere de probe, cu privire la faptul că filmarea cu primele momente ale intervenţiei au apărut abia după aproape patru ani.
- În Armenia au loc alegeri parlamentare, pe fondul răcirii relațiilor cu Moscova
- Kate Middleton și Prințul William au participat la nunta regală a vărului său Peter Phillips, dar Prințul Harry nu a fost invitat
- Apple pregătește o relansare majoră a lui Siri în 2026, cu suport hibrid de la Google și Nvidia
- Papa Leon al XIV-lea își declară simpatia pentru Real Madrid în timpul vizitei în Spania
- Autoritățile din Mexic intensifică lupta împotriva produselor contrafăcute înainte de Cupa Mondială