- Procurorii DIICOT au extins ancheta Nordis ca urmare a depunerii a peste 300 de noi plângeri.
- Procurorii au reinstituit sechestrul pe bunuri imobile și conturi de 90 de milioane de euro.
- Șapte inculpați, inclusiv patronii Nordis și fosta deputată Laura Vicol, au fost reținuți.
Procurorii DIICOT au extins ancheta în dosarul grupului imobiliar Nordis după ce au primit peste 300 de plângeri noi, ceea ce a dus la creșterea prejudiciului estimat la aproximativ 75 de milioane de euro.
În urma acestor noi plângeri, urmărirea penală a fost extinsă față de administratorii grupului, respectiv societățile Nordis Management și Nordis Mamaia, sub acuzația de înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, pentru acte materiale suplimentare.
Până în prezent, în dosar au fost înregistrate aproximativ 700 de plângeri penale, iar circa 850 de persoane sunt recunoscute drept victime în cadrul anchetei, care vizează tranzacții imobiliare privind apartamente și spații vândute, dar care nu au fost construite și livrate.
În cadrul dosarului, judecătoarea Florina Rizescu a dispus ridicarea sechestrului asupra bunurilor imobile în valoare de 90 de milioane de euro, incluzând hotelul Nordis Mamaia, sute de apartamente, terenuri, locuri de parcare, conturi bancare și acțiuni deținute de patronii și societățile grupului. După apariția noilor plângeri, procurorii au reinstituit aceste sechestre ca măsură de protecție a prejudiciului cauzat.
La începutul anului 2025, patronii grupului Nordis, Emanuel Poștoacă și Vladimir Ciorbă, împreună cu alte persoane, inclusiv fosta deputată PSD Laura Vicol, au fost reținuți sub acuzații de grup infracțional organizat, delapidare, spălare de bani, evaziune fiscală și înșelăciune. Aceștia sunt acuzați că au încasat peste 195 de milioane de euro de la cumpărători, persoane care doreau să achiziționeze locuințe în complexele rezidențiale dezvoltate de Nordis, și că au delapidat sume de peste 70 de milioane de euro.
Sute de persoane care au achitat bani în avans pentru apartamentele promise se consideră păgubite, deoarece nu au fost niciodată construite. Deși inițial inculpații au fost plasați în arest preventiv, după zece zile au fost eliberați, iar ulterior instanțele au ridicat controlul judiciar și sechestrele asupra bunurilor lor.
Ancheta DIICOT din dosarul Nordis continuă, cu zeci de volume de dosar, sute de audieri și măsuri judiciare în vederea recuperării prejudiciului și pedepsirii celor vinovați pentru frauda imobiliară.