- Doi polițiști britanici au fost atacați în plină zi pe o stradă din Londra
- Și mai revoltător: câteva persoane se opresc și își fac selfie în timpul atacului
- Agresiunea a fost filmată iar primul Londrei a anunțat că asemenea atacuri nu vor fi tolerate
Înregistrări postate de martori pe Twitter și Facebook arată cum un ofițer de poliție este lovit de un bărbat de culoare cu care se luptă la pământ în timp ce mai mulți indivizi asistă și fac selfie-uri. Un alt agent de poliție, o femeie, intervine dar este și ea bruscată, relatează CNN.
Advertisment
Filmearea a creat revoltă printre londonezi și a fost confirmată de poliția metropolitană care a anunțat arestarea a doi suspecți de 20 și 38 de ani.
Cei doi polițiști se aflau în patrulă miercuri când un trecător le-a semnalat o agresiune și i-a condus la presupusul loc al atacului. Agenții au suferit răni minore și nu au avut nevoie de spitalizare.
Recomandări
Primarul Londrei care a susținut protestele din SUA față de brutalitatea poliției a condamnat atacul spunând că nu va tolera astfel de violențe asupra forțelor de ordine.
- LIVE UPDATE. Război în Israel, ziua 651. Mediatorii trilaterali prezintă un nou acord de încetare a focului
- LIVE UPDATE. Război în Ucraina, ziua 1.241. Trump și Zelenski negociază un „mega-acord” pentru armament
- Donald Trump a fost diagnosticat cu insuficiență venoasă cronică
- „Regula Cenușăresei” salvează viețile sexuale ale cuplurilor. Bogdan Morar, sexolog: „Jocul seducției e sinonim cu tensiunea erotică”
- România își triplează apărarea aeriană și promite 120.000 de militari activi până în 2040
Partenerii noștri