- Organizaţia Mondială a Sănătăţii a confirmat că Republica Democrată Congo se confruntă cu o nouă epidemie de Ebola
- Zaire ebolavirus a provocat o epidemie de magnitudini importante între 2013-2016 în vestul Africii. Bilanţul: 28.646 îmbolnăviri şi 11.323 decese
- Virusul care provoacă Ebola este considerat a fi unul dintre cei mai periculoşi agenţi biologici de pe planetă, având o rată a mortalităţii de 83-90%
O nouă epidemie de Ebola a izbucnit în RD Congo, a anunţat ieri Organizaţia Mondială a Sănătăţii în cursul zilei de luni. CNN notează că 5 oameni au murit ieri, iar alţi 9 au fost diagnosticaţi cu acest virus periculos.
„Alte patru persoane – contacţi direcţi ale primului decedat – inclusiv un copil se află în acest moment în izolare într-o unitate a spitalului Wangata din Mbandaka“, notează şi UNICEF.
Cele cinci decese raportate au avut loc între 18 şi 30 mai, dar au fost confirmate abia ieri, 1 iunie.
Este a 11-a izbucnire a virusului în Congo. Acesta se transmite prin fluide şi are o rată a mortalităţii de până la 90%.
BILANŢ EBOLA ÎN CONGO, DIN 2018
OMS spune că în Congo s-au îmbolnăvit 3.406 oameni de Ebola din 2018 încoace, 2.243 decedând din cauza acestui virus periculos. Ebola are o perioadă de incubare de 21 de zile.
3.195 ÎMBOLNĂVIŢI, 72 MORŢI DIN CAUZA POJARULUI
Tot în RD Congo a fost consemnată o epidemie de pojar. 3.195 oameni s-au îmbolnăvit, iar 72 au decedat.
Cifra totală a epidemiei, din 2019 încoace, este de 370.000 îmbolnăviţi şi 6.779 decedaţi.
- Cât de plauzibile sunt scenariile din presa occidentală privind vizita șefului CIA la Moscova: a avertizat Rusia să nu atace un stat baltic membru NATO să nu folosească arme nucleare tactice în Ucraina şi să nu sprijine Iranul?
- Rusia declară „persona non grata” un angajat al Ambasadei României la Moscova. MAE spune că măsura vine ca răspuns la expulzarea unui diplomat rus
- WSJ: Șeful CIA a mers în secret la Moscova pentru a avertiza Rusia să nu atace NATO
- Ziua Independenței Republicii Moldova, sub alertă după căderea unei drone. Nicușor Dan și Zelenski merg azi la Chișinău
- A doua alertă RO-Alert în mai puțin de 24 de ore la Tulcea. O țintă aeriană a fost detectată lângă graniță