- Locuitorii unui oraș spaniol nu mai au voie să mănânce dulciuri, chipsuri sau să spargă semințe pe străzi.
- Autoritățile locale spun că se tem de un al doilea val de Covid-19.
- România se află pe locul al doilea în topul consumatorilor europeni de semințe, după Spania.
Pentru a limita răspândirea coronavirusului, autoritățile locale din orașul spaniol Deleitosa, le-a interzis locuitorilor, în special copiilor, să mănânce dulciuri, chipsuri și semințe. Oficialii spun că au luat această măsură pentru că se tem de un al doilea val de infecții cu Covid-19, scrie Mirror.co.uk
Interdicția bizară se aplică pentru spaniolii care merg pe stradă, iar în același timp mănâncă și împart produsele cu ceilalți.
Deseori spaniolii poti fi văzuți spărgând semințe înainte de a arunca cojile pe stradă, relatează aceeași sursă.
Juan Pedro Dominguez, primarul orașului Deleitosa spune că este îngrijorat de faptul ca cei mici pot împărți între ei, semințe și chipsuri, prin urmare asta ar duce la un număr mai mare de infecții noi cu noul virus.
Primăria a interzis, de asemenea, consumul de alcool în public, cât și orice activitate care riscă să ducă la aglomerare și să încalce regulile de distanțare socială.
România se află pe locul al doilea în topul consumatorilor europeni de semințe, după Spania.
- Iranul anunță că a atacat ținte americane din Orientul Mijlociu, după atacurile Statelor Unite din Strâmtoarea Ormuz. Trump acuză Iranul de încălcarea armistițiului
- Cum a ajuns Bursa de la Bucureşti campioana Europei? Evoluția principalilor indici bursieri europeni
- New Entry/ Neuer Eintrag: Siegfried Vasilică
- Guvernul SUA permite acces limitat la modelul A.I. Claude Mythos 5 al Anthropic pentru peste 100 de organizații americane, considerate „de încredere”. Decizia vine după restricțiile impuse din motive de securitate națională
- Petreceri până la răsărit și beach cluburi exclusiviste. Uite unde te distrezi vara aceasta în Ibiza, Saint-Tropez și Mykonos