- Un inginer din Republica Moldova a fost prins construind un tanc
- Alexandru Budu voia să dărâme Guvenul de la Roma
- Moldoveanul a fost condamnat în Italia după ce a fost prins
Alexandru Budu, un inginer din Republica Moldova care era stabilit în Cremona, a vrut să dărâme Guvernul de la Roma, așa că s-a apucat să construiască un tanc. A făcut asta alături de șase italieni, membri ai unei grupări secesioniste care urmărește reapariția statului Republica Veneția, scrie ilfattoquotidiano.it.
Planul nu a fost dus la bun sfârșit. S-a ales în schimb cu o condamnare la trei ani de închisoare.
Cei șapte bărbați au fost arestați în timp ce fabricau două tunuri pe care urmau să le pună pe un buldozer cu șenile.
Acuzați de terorism nu au fost, asta pentru că buldozerul acoperit cu o armură nu avea caracteristicile unei arme de război. Tancul improvizat a fost totuși considerat o armă, ceea ce a fost suficient pentru ca trei dintre secesioniști, printre care și Alexandru Budu, să fie acuzați și condamnați pentru fabricare de armament.
- Cum a ajuns Bursa de la Bucureşti campioana Europei? Evoluția principalilor indici bursieri europeni
- New Entry/ Neuer Eintrag: Siegfried Vasilică
- Guvernul SUA permite acces limitat la modelul A.I. Claude Mythos 5 al Anthropic pentru peste 100 de organizații americane, considerate „de încredere”. Decizia vine după restricțiile impuse din motive de securitate națională
- Petreceri până la răsărit și beach cluburi exclusiviste. Uite unde te distrezi vara aceasta în Ibiza, Saint-Tropez și Mykonos
- Ucraina a atacat cu rachete Flamingo o uzină din Volgograd. SBU anunță atacuri și asupra unei stații strategice de petrol din Rusia
