- Ploile abundente din ultima perioadă încă produc efecte.
- Râul Timiş a ieşit din matcă şi a inundat drumul judeţean din zona Parţa.
- Circulaţia este deviată.
Ioan Dunca a monitorizat albia râului Timiş în zona comunei Parţa, la 30 de kilometri de Timişoara. Inundaţiile devastaseră deja mai multe comune din judeţ şi a vrut să evite un dezastru.
Advertisment
Când a văzut că apa este în creştere a anunţat oamenii să îşi pună animalele la adăpost. Un drum judeţean a fost închis şi zeci de hectare de teren agricol au fost inundate.
Sunt cele mai mari inundaţii din zonă, din ultimii 15 ani.
Recomandări
„Am pregătit, după cum se şi vede, în jur de 200 de saci cu nisip, am avut într-un loc o mica infiltraţie pe care am astupat-o la fel cu sacii de nisip”, spune Ioan Dunca.
„Nu putem trece dincolo la magazinele alimentare, trebuie să mergem în oraş, cei care locuim pe partea dreaptă a Timişului”, afirmă Valer Popa, un localnic.
„Singurul aspect mai delicat pentru cetăţenii din Parţa este faptul că accesul spre comună râmâne doar printr-un singur drum în comunitate, dar sper că în maxim o zi apele să se retragă şi să revenim la normalitate”, declară Călin Dobra, președinte al Consiliului Județean Timiș.
- LIVE UPDATE. Război în Ucraina, ziua 885. Avioane de luptă americane interceptează bombardiere rusești și chinezești cu capacitate nucleară în apropierea coastei Alaskăi
- LIVE UPDATE. Război în Israel, ziua 295. Biden îi mulțumește Regelui Abdullah al II-lea pentru eforturile Iordaniei de ajutorare în Gaza
- Muzeul de Ceară din Dublin retrage figura lui Sinéad O’Connor după o zi. Opera a stârnit reacții neagtive și critici din partea familiei și a fanilor
- Trump anunță că se întoarce în Pennsylvania pentru un miting „mare și frumos”, după tentativa de asasinat: „Ce zi o să fie!”
- Portretul dispărut al lui Henric al VIII-lea a fost descoperit după ce un istoric l-a observat în fundalul unei postări pe X
Partenerii noștri