- A fost ger și în Capitală, cu -15°C în nordul orașului.
- Maxima de azi nu trece de -2°C.
- Vremea rămâne geroasă până luni în sud, centru și est, cu minime de până la -23°C.
Începi cel mai rece weekend al acestei ierni, dar amiaza aduce soare în toată țara. Minimele au coborât în această dimineață sub -15 grade în mai multe zone din țară, iar 36 de județe rămân sub cod galben de ger până luni.
Advertisment
Vremea va rămâne rece în continuare în regiunile sudice, estice și pe arii restrânse în centrul țării. Temperaturile vor fi mai scăzute dimineața și noaptea. Pe parcursul zilei, cerul va fi mai mult senin, cu excepția Carpaților Meridionali și a zonei subcarpatice a Olteniei, unde în prima parte a zilei se vor semnala înnorări temporare.
Bucureștenii vor avea parte de o zi cu temperaturi scăzute. Sâmbătă, vremea va fi la fel de rece în Capitală, cu ger dimineața și noaptea. Cerul va fi predominant senin, iar vântul va sufls slab. Temperatura maximă va ajunge la aproximativ -2 grade Celsius, iar minima va varia între -17 și -13 grade Celsius.
Recomandări
Citește și
- FOTO. Lui Putin i-a apărut o cicatrice misterioasă pe frunte
- Ce caută românii la o locuință? Bogdan Alecu: „Au nevoie în proximitate de cât mai multe facilități pentru a nu se mai deplasa”
- Peste 10.000 de militari din nouă state aliate au simulat apărarea statelor din S-E Europei, în cadrul Steadfast Dart 2025: „Ne-am dus planurile defensive de la concept la realitate”
Partenerii noștri