- Ploile revin azi în centru și vest, însă în sud te bucuri de 30°C.
- În București te bucuri de soare și maxime de vară până vineri.
- Până spre finalul lunii vremea rămâne caldă în toată țara, anunță ANM.
Te bucuri și azi de temperaturi de vară, dar ai nevoie și de umbrelă prin Transilvania mai ales după-amiaza. Vremea rămâne caldă toată săptămâna, dar ploile apar din când în când prin vestul și centrul țării.
Vremea caldă din această săptămână aduce temperaturi care pot urca până la 28-30 de grade Celsius în zonele de câmpie, menținând senzația de vară. Totuși, în special după-amiaza, în Transilvania, este posibil să se formeze averse locale și descărcări electrice, ceea ce face recomandată prezența umbrelei pentru evitare surprizelor neplăcute. În vestul și centrul țării, ploile vor apărea sporadic, iar pe alocuri acestea pot fi însoțite de intensificări ale vântului și tunete.
În restul regiunilor, vremea va fi predominant însorită și uscată, cu maxime care vor oscila între 24 și 29 de grade, ideale pentru activități în aer liber. Noaptea temperaturile scad ușor, dar se mențin confortabile, peste 15 grade în majoritatea zonelor.
Meteorologii atenționează să fim precauți în zonele montane unde instabilitatea atmosferică va fi mai accentuată, iar condițiile pentru furtuni locale sunt ridicate în special în după-amiaza zilelor de miercuri și joi. Pe durata săptămânii, cerul va alterna între ploi sporadice și înnorări, dar nu sunt așteptate perioade prelungite de precipitații.
Deși vara continuă să fie prezentă în țară, nu uita să ai la îndemână o umbrelă, mai ales dacă te afli prin Transilvania sau în zonele vestice și centrale, unde aversele pot apărea pe neașteptate.